Kolejne przypadki zachorowania na odrę?

fot. pixabay.com

W powiecie pruszkowskim odnotowano kolejny przypadek podejrzenia zachorowania na odrę. To już osiemnaste zgłoszenie zachorowania na tę chorobę zakaźną na terenie Mazowsza.

Siedemnaście przypadków zgłoszono w powiecie pruszkowskim i jedno w powiecie warszawskim – poinformował w komunikacie Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie. Ostatnie zgłoszenie z niedzieli dotyczy podejrzenia wystąpienia zachorowania na odrę u pięcioletniego dziecka polskiego pochodzenia, które nie ma potwierdzonego szczepienia. Dziecko przebywało w Szpitalu Zakaźnym w Warszawie na ul. Wolskiej. W poniedziałek zostało już wypisane do domu w stanie ogólnym dobrym. Dziecko uczęszczało do Przedszkola w Nadarzynie, w którym odnotowano już jeden przypadek odry.

W trakcie wciąż prowadzonego dochodzenia epidemiologicznego w powiecie pruszkowskim stwierdzono, że na siedemnaście przypadków zachorowań lub podejrzeń zachorowań na odrę w powiecie pruszkowskim dwanaście osób jest już zdrowych, trzy osoby jeszcze mają objawy choroby i dwie osoby są nadal hospitalizowane.

Jak podano w komunikacie – trwają czynności pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pruszkowie oraz pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w m. st. Warszawie dotyczące opanowania i wygaszenia ognisk odry.

Trwają też działania związane z prowadzeniem szczepień ochronnych osób z kontaktu. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie przekazała szczepionki, dzięki którym zaszczepiono w sumie 28 osób z kontaktu w Warszawie. Kolejne osoby zaszczepiono w Pruszkowie i w Piasecznie. Profilaktyczne szczepienia, które mają służyć zahamowaniu rozprzestrzeniania się odry na Mazowszu, prowadzone są w wyznaczonych punktach: w przychodni w Pruszkowie, w Szpitalu Św. Anny w Piasecznie w gabinecie zabiegowym, w przychodni WUM w Warszawie.

Wzrasta zapotrzebowanie na szczepienia ochronne związane z wystąpieniem zachorowań na odrę. Zgłaszają się rodzice dzieci, które przebywały na SOR w szpitalu w kontakcie z chorym na odrę dzieckiem. Szczepienia są realizowane w poniedziałek do godziny 20:00.

IAR