Kolejne szczątki ludzkie odnalezione przy Rakowieckiej

fot. Twitter/poszukiwaniaipn

Instytut Pamięci Narodowej kontynuuje poszukiwania ofiar totalitaryzmów w byłym więzieniu mokotowskim w Warszawie. Celem działań grupy archeologów i wolontariuszy jest określenie obszaru, gdzie na terenie dawnego aresztu przy ulicy Rakowieckiej znajdują się ofiary zbrodni niemieckich lub komunistycznych.

Jak mówi Piotr Kędziora-Babiński z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, prowadzony od poniedziałku trzeci etap prac zaowocował nowymi odkryciami.

 

Ekspert IPN wyjaśnia, że na podstawie odnalezionych przedmiotów i jeszcze niezbadanych szczątków nie można stwierdzić, czy należą one do ofiar niemieckich z sierpnia 1944 roku, czy do zamordowanych w późniejszych latach Żołnierzy Wyklętych.

 

Trzeci etap prac w byłym mokotowskim więzieniu zakończy się w piątek lub w sobotę, jednak już teraz wiadomo, że w kolejnych miesiącach poszukiwania w tym miejscu zostaną wznowione.

Więzienie przy Rakowieckiej stało się po zakończeniu II wojny światowej miejscem tortur i mordów działaczy i żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Komunistyczna bezpieka zamordowała tu w latach czterdziestych i pięćdziesiątych między innymi rotmistrza Witolda Pileckiego, majora Hieronima Dekutowskiego „Zaporę” oraz generała Augusta Emila Fieldorfa „Nila”.

IAR