Kolejne szczątki Żołnierzy Wyklętych na Cmentarzu Bródnowskim

fot. twitter.com/poszukiwaniaipn

Na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie trwają, prowadzone przez Instytut Pamięci Narodowej, poszukiwania ofiar terroru komunistycznego. Jak mówią pracujący na miejscu specjaliści, podejmowane są już pierwsze szczątki ludzkie.

Ekipa wiceszefa IPN profesora Krzysztofa Szwagrzyka prowadzi poszukiwania w kwaterze 45N, gdzie komuniści potajemnie grzebali żołnierzy podziemia antykomunistycznego, zamordowanych w 1946 roku w katowni UB i NKWD na warszawskiej Pradze.

Wicedyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN Anna Szeląg mówi, że trwają już ekshumacje z jam grobowych.

 

Szeląg wyjaśnia, że prowadzący poszukiwania spodziewają się zastać także puste jamy grobowe. Z nich przed laty rodziny pomordowanych dokonywały ekshumacji po wcześniejszym wykupieniu miejsca pochówku.

Wiceszefowa Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN dodaje, że prace na Bródnie różnią się od tych prowadzonych na przykład na „Łączce” na Wojskowych Powązkach.

 

Pierwszy etap prac poszukiwawczych na Bródnie zakończono w lipcu 2015 roku. Podjęto wówczas szczątki sześciu osób dorosłych i jednego dziecka. Badaczom udało się zidentyfikować doczesne szczątki porucznika Zygmunta Kęski, żołnierza ZWZ-AK i Zrzeszenia WiN.

IAR