Konferencja „Architektura i przestrzeń przyjazna seniorom”

fot. pixabay.com

O tym w jaki sposób dostosować mieszkania oraz placówki ochrony zdrowia, by zapobiegać upadkom osób starszych dyskutowali prelegenci konferencji „Architektura i przestrzeń przyjazna seniorom”, która odbyła się w Warszawie.

Architekci, pracownicy wydziałów zdrowia urzędów wojewódzkich i sami seniorzy prezentowali różne rozwiązania. Dotyczą one projektowania wnętrz i przestrzeni dostosowanych do osób o ograniczonej sprawności fizycznej, wynikającej z wieku.

Jak mówi Magdalena Krysińska z Narodowego Instytut Zdrowia Publicznego eksperci chcą przekonać społeczeństwo, że temat ma znaczenie praktyczne. Specjaliści dyskutują o tym, jak powinno wyglądać wyposażenie mieszkanie i jakie zmiany wprowadzić, żeby było ono bezpieczne dla seniora. Magdalena Krysińska dodaje, że przedstawiane są też specjalistyczne wytyczne dotyczące również szpitali, hospicjów czy domów pomocy społecznej.

Doktor Michał Tomanek z Politechniki Śląskiej podkreśla, że problem projektowania obiektów ochrony zdrowia dostosowanych do potrzeb osób starszych do tej pory nie był wystarczająco nagłośniony. Zaznacza, że zależy mu na przybliżeniu tego tematu w sposób naukowy. Jak tłumaczy, chodzi o dostosowanie tych placówek do potrzeb pacjentów w taki sposób, by „senior czuł się dobrze, ale żeby jednocześnie aktywizować jego działanie”. „Cała kwestia komunikacji przede wszystkim w takim obiekcie – odpowiednie wysokości pochwytów, poręczy, odpowiednia kolorystyka, która będzie dla osób nieco gorzej widzących sygnalizowała pewne elementy i wiele innych”- wyjaśnia Michał Tomanek.

Doktor Jan Cieśla z Fundacji „Mimo Wieku” przekonuje, że odpowiednie udogodnienia i rozwiązania w mieszkaniach mogłyby umożliwić osobom o ograniczonej motoryce czy sprawności fizycznej „bardzo dobre, samodzielne funkcjonowanie”. Dodaje, że jest współtwórcą pierwszego wzorcowego mieszkania seniora. Wymienia też elementy, które mogą się z nim znaleźć. „Podłoga, która nie ma różnego rodzaju «potykaczy», nie tylko progów, ale na przykład chodników. Jeżeli zaczynamy chodzić o lasce, mogą pojawić się odpowiednie poręcze, siedzisko pod prysznicem, nie ma absolutnie żadnych barier w łazience. Jeżeli mamy problemy związane z układem oddechowym mamy tutaj oczyszczacz powietrza, jest klimatyzacja. Mamy jednak dostęp do świeżego powietrza, możemy wyjść na loggię, balkon. Ona też jest dostępna dla osoby poruszające się na wózku” – zaznacza Jan Cieśla.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia z 2014 roku upadki stanowią jedną z głównych przyczyn utraty zdrowia i życia wśród osób starszych – to około 9 procent wszystkich zgonów na świecie. Jednym z czynników zewnętrznych, wpływających na zwiększenie ryzyka upadku jest przestrzeń codziennego funkcjonowania seniora.
Konferencja jest organizowana przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny w ramach projektu „Edukacja zdrowotna w profilaktyce urazów i promocji bezpieczeństwa”. Inicjatywa finansowana jest ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020.

IAR