Konferencja „Współczesne wyzwania opieki nad chorym”

fot. Magdalena Gronek

Na temat aktywnej opieki nad osobami przewlekle chorymi i niesamodzielnymi, roli komunikacji z chorymi oraz systemie opieki paliatywnej w Polsce dyskutowano w piątek podczas konferencji „Współczesne wyzwania opieki nad chorym”.

W ramach obchodów Światowego Dnia Chorego sympozjum zorganizował Wydział Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, Rzecznik Praw Pacjenta oraz Krajowe Duszpasterstwo Służby Zdrowia. Zdaniem wiceministra Służby Zdrowia Macieja Miłkowskiego – największym problemem są dziś błędy organizacyjne.

 

Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Chmielowiec zwrócił uwagę na rosnący w Polsce brak kadry medycznej.

 

Z koli Przewodniczący Zespołu KEP ds. Służby Zdrowia i Chorych, bp Romuald Kamiński przypomniał o obowiązkach ciążących na pacjentach. Podkreślił, że każdy powinien dbać o swoje życie i zdrowie.

 

Zdaniem bp Kamińskiego najbardziej roszczeniową grupą pacjentów są ci, którzy są chorzy na własne życzenie.

 

Na temat wartości komunikacji w opiece paliatywno-hospicyjnej mówił ks. prof. Andrzej Gretkowski. kierownik Katedry Pedagogiki i Pedagogiki Specjalnej w Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Janusza Korczaka w Warszawie. Natomiast na o problemach życia chorych na nowotwory neuroendokrynne mówił prof. nadzw. Jarosław Ćwikła z Wydziału Nauk Medycznych, Katedry Radiologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

W czasie konferencji wręczono również odznaki „Za zasługi dla ochrony zdrowia”.

Magdalena Gronek

fot. Magdalena Gronek