Ks. P. Rytel-Andrianik: w Wielki Piątek obowiązuje post ścisły

fot. flickr.com/episkopatnews

– W przypadający dziś (19.04) Wielki Piątek obowiązuje post ścisły – przypomina rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ksiądz Paweł Rytel-Andrianik. Wielki Piątek jest dniem męki i śmierci Jezusa Chrystusa. Ksiądz Paweł Rytel-Andrianik mówi, że to jedyny dzień w roku, obok Środy Popielcowej, w którym obowiązuje post ilościowy i jakościowy.

W Wielki Piątek, osoby, które ukończyły 14 lat, są zobowiązane do powstrzymywania się od pokarmów mięsnych, a te, które ukończyły 18 lat, również do zachowania postu ścisłego, czyli w praktyce do ograniczenia się do trzech posiłków, w tym jednego do syta. Z obowiązku postu ścisłego zwolnione są osoby poniżej 14 lat i po 60. roku życia.

W kanonie 1251 Kodeksu Prawa Kanonicznego napisano, że „wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba, że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa”.

Rzecznik Episkopatu przypomina, że w Wielki Piątek nie ma Mszy świętej. Po południu odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej, której centralnym punktem jest adoracja krzyża. Odprawiane są też drogi krzyżowe. W wielu kościołach przez całą noc trwa adoracja.

IAR