Ks. Rytel-Andrianik: podżeganie do nienawiści nie mieści się kanonach europejskiej cywilizacji

fot. flickr.com/episkopatnews

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ksiądz Paweł Rytel-Andrianik podkreśla, że podżeganie do nienawiści i aktów przemocy wobec jakiegokolwiek człowieka (…) nie mieści się kanonach europejskiej cywilizacji.

Oświadczenie to reakcja na sobotnie zajścia w Poznaniu podczas wyborów „Mr Gay Poland 2019” w klubie Punto. Na zdjęciach z imprezy widać, jak przebrany za kobietę mężczyzna „podrzyna gardło” dmuchanej postaci z wizerunkiem arcybiskupa Marka Jędraszewskiego.

Rzecznik Episkopatu napisał w oświadczeniu, że biskupi „z przykrością przyjęli informację o manifestacji nienawiści, jaka miała miejsce w jednym z poznańskich klubów”. Podkreślił, że „podżeganie do nienawiści i aktów przemocy wobec jakiegokolwiek człowieka, niezależnie od jego pozycji w społeczeństwie (…) w każdym wrażliwym człowieku budzi jedynie niesmak i oburzenie”.

Ksiądz Paweł Rytel-Andrianik przypomniał o głośnej sprawie spalenia kukły Judasza. Zauważył, że choć kukła Judasza nie przedstawia żywej osoby, a cały obrzęd jest jedynie symbolicznym napiętnowaniem cechy, jaką jest zdrada, Kościół sprzeciwia się tej praktyce. Rzecznik KEP przypomniał o wydanym w związku ze sprawą oświadczeniu biskupa pomocniczego archidiecezji warszawskiej Rafała Markowskiego, w którym czytamy, że „Kościół jednoznacznie wyraża dezaprobatę wobec praktyk, które godzą w godność człowieka”.

Ataki na arcybiskupa Marka Jędraszewskiego mają związek z kontrowersjami, które wywołały jego słowa wypowiedziane w homilii mszy św. w intencji Powstańców, odprawionej w Bazylice Mariackiej w ramach obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

W kazaniu metropolita krakowski podkreślił, że z powstańczych mogił narodziła się wolna Polska, na którą trzeba było długo czekać.

„Czerwona zaraza na szczęście już nie chodzi po naszej ziemi, co wcale nie znaczy, co nie ma nowej, która chce opanować nasze dusze, serca i umysły. Nie marksistowska, bolszewicka, ale zrodzona z tego samego ducha – neomarksistowska. Nie czerwona, ale tęczowa” – mówił arcybiskup Marek Jędraszewski.

W obronie hierarchy stanął episkopat Polski, naukowcy i wierni. Wyrazy poparcia przekazali biskupi czescy, słowaccy i węgierscy.

IAR