Księga kondolencyjna poświęcona pamięci Danuty Szaflarskiej

fot. PAP/Tomasz Gzell

W Warszawie można wpisywać się do księgi kondolencyjnej poświęconej pamięci Danuty Szaflarskiej. Wpisu można dokonać w poniedziałek do godziny 18.00 lub we wtorek w godzinach od 08.00 do 16.00 w Pałacu Ślubów przy Placu Zamkowym.

We wtorek odbędzie się także pogrzeb artystki. Aktorka zmarła 19 lutego w wieku stu dwóch lat. W dorobku artystycznym miała blisko osiemdziesiąt kreacji filmowych i około stu teatralnych.

Zdaniem prezesa Związku Artystów Scen Polskich Olgierda Łukaszewicza, fenomen Danuty Szaflarskiej polegał na tym, że potrafiła ona połączyć wszechstronny talent aktorski z człowieczeństwem, który emanował z granych przez nią ról. Olgierd Łukaszewicz zwraca również uwagę na prostotę i skromność artystki.

 

Ostatnią, niezagraną niestety na scenie, rolą Danuty Szaflarskiej była postać Rozalii Lautmanowej w „Sklepie przy głównej ulicy” w reżyserii Łukasza Kosa w Teatrze Żydowskim.

Dyrektor teatru Gołda Tencer podkreśla, że w pamięci jej i aktorów na zawsze pozostanie te parę miesięcy prób nad spektaklem.

 

Uroczystości pogrzebowe Danuty Szaflarskiej rozpoczną się we wtorek o godzinie 13.00 w Kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny przy ulicy Dewajtis 3 w Warszawie. Aktorka spocznie w Alei Zasłużonych Powązek Wojskowych. Ceremonia złożenia do grobu rozpocznie się o godzinie 15.00.

Rodzina Danuty Szaflarskiej prosi, by zamiast kwiatów, złożyć symboliczny datek na rzecz Fundacji Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci.

IAR