Kulturalny Weekend w Warszawie: film „Wyklęty” i Festiwal „Gorzkie Żale”

fot. kadr filmu "Wyklęty"

W audycji „Kulturalny Weekend w Warszawie” gościem będzie między innymi Konrad Łęcki – scenarzysta i reżyser filmu „Wyklęty”, który w piątek 10 marca wchodzi na ekrany polskich kin.

Z Konradem Łęskim porozmawiamy o tym, jak powstawał film, gdzie był nagrywany, a także o jego trudnych początkach, kiedy to twórcy zaczynali z kwotą jedynie trzynastu tysięcy złotych. O nie łatwym planie filmowym w piwnicach dawnych katowni ubeckich w Kielcach porozmawiamy zaś z odtwórcą głównej roli Wojciechem Niemczykiem.

„Wyklęty” to film oparty na faktach, którego akcja toczy się w Polsce w drugiej połowie lat czterdziestych. Jego bohaterami są członkowie zbrojnego podziemia niepodległościowego, walczący z władzą ludową o powojenny kształt naszego państwa. Ludzie, którzy mimo olbrzymiej przewagi resortu bezpieczeństwa, wspieranego przez radzieckie NKWD, walczyli do końca o wolną Polskę. Historia inspirowana jest losami ostatniego z „Wyklętych” – Józefa Franczaka ps. „Lalek”.

Obsadę filmu tworzą między innymi: Wojciech Niemczyk, Marcin Kwaśny, Marek Siudym, Piotr Cyrwus, Robert Wrzosek, Hanna Świętnicka, Andrzej Plata, Ignacy Gogolewski, Olgierd Łukaszewicz i Janusz Chabior.

Na antenie rozmowom z twórcami będzie towarzyszyć znakomita muzyka stworzona do tego filmu przez Szymona Szewczyka, kompozytora muzyki filmowej, produkcyjnej, koncertowej oraz piosenek.

Na kolejne wydarzenia w ramach Festiwalu Gorzkie Żale zaprosi słuchaczy dyrektor artystyczny festiwalu – Redbad Klijnstra, a w programie między innymi usłyszymy koncert „Rusz się stworzenie” w Archikatedrze świętego Jana Chrzciciela.

Radio Warszawa – audycja Kulturalny Weekend w Warszawie – piątek 10 marca, godz. 10.30, sobota 11 marca, godz. 11.30

Słuchaj audycji Kulturalny Weekend w Warszawie na 106,2 FM lub ON-LINE.

Dorota Sołowiej-Banach