Ludzie pracy pielgrzymowali na Jasną Górę

fot. PAP/Waldemar Deska

Z udziałem około dwudziestu pięciu tysięcy osób na Jasnej Górze odbyła się 35. Pielgrzymka Ludzi Pracy. Uczestnicy spotkania apelowali o wolne niedziele, jeszcze większe dostrzeżenie przez rządzących roli rodziny i szacunek instytucji europejskich dla polskiego prawa pracy.

Przewodniczący Solidarności Piotr Duda zaapelował do rządu o niedziele bez pracy. Przemawiając na Jasnej Górze zauważył, że wiele osób, szczególnie zatrudnionych w handlu kobiet, z powodu obowiązków zawodowych nie może w niej uczestniczyć. W przekonaniu przewodniczącego NSZZ Solidarność, wprowadzenie zakazu pracy w niedzielę to konieczne uzupełnienie programu społecznego rządu.

– 500+ to nie wszystko, niedziela jest dla Boga i rodziny – mówił Piotr Duda. Zaapelował do rządzących, aby jak najszybciej projekt obywatelski Solidarności znalazł swoje miejsce na biurku prezydenta. Przekonywał do okazania w ten sposób dbałości o pracownika i rodzinę, by „w dniu jakim jest niedziela mogli być razem”.

Z kolei prezydent Andrzej Duda apelował o szeroki udział obywateli w debacie konstytucyjnej.

W liście odczytanym na Jasnej Górze prezydent podkreślił wagę rozwiązań dotyczących kondycji polskiej pracy, pozycji polskich pracowników i sprawiedliwego dzielenia owoców wzrostu gospodarczego.

Przywołał słowa Jana Pawła II o tym, że praca jest dla człowieka a nie człowiek dla pracy, jest sposobem ludzkiej samorealizacji, budowania wspólnoty i podstawą rozwoju. Dlatego, napisał prezydent, o sprawach podstawowych dla polskich pracowników nie powinien decydować tylko rynek. Muszą być one przedmiotem troski państwa, dialogu społecznego i dalekowzrocznego kompromisu.

Prezydent Duda jest przekonany, że tak fundamentalne kwestie trzeba zapisać w ustawie zasadniczej. Wezwał do szerokiego udziału w debacie.

Podczas mszy świętej, sprawowanej na rozpoczęcie pielgrzymki, biskup Roman Pindel, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej, zachęcał do dawania świadectwa wiary w środowiskach pracy. Zaznaczył, ze największą wartość ma świadectwo wiary w miejscach, gdzie spędzamy najwięcej czasu, czyli w domu i miejscu pracy.

Biskup Pindel dodał, że wiarę przekazują rodzice, którzy wraz ze swymi dziećmi się modlą i uczestniczą w niedzielnej mszy świętej.

Wspólną modlitwę o godność człowieka pracy i prawa pracownicze zainicjował bł. ks. Jerzy Popiełuszko. W maju 1982 roku, poprowadził na Jasnej Górze Drogę Krzyżową dla robotników Huty Warszawa. W roku następnym na pielgrzymce świata pracy było już cztery tysiące robotników. Idea ks. Jerzego przerodziła się w coroczną ogólnopolską Pielgrzymkę Ludzi Pracy.

IAR