Międzynarodowa Konferencja na temat Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych

fot. PAP/Marcin Obara

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział, że chciałby aby wyciągnięto na przyszłość wnioski z doświadczenia totalitaryzmów. Od piątku w Warszawie odbywa się dwudniowa Międzynarodowa Konferencja na temat Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. 

Jak podkreślił podczas otwarcia Zbigniew Ziobro – konferencja powinna być miejscem wymiany doświadczeń jak uporać się ze spuścizną komunizmu:

 

Zbigniew Ziobro dodał również, że „po upadku zbrodniczego systemu złożone z sędziów sądy dyscyplinarne niestety nie usunęły z zawodu tych, którzy dopuszczali się nieprawości”.

Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych obchodzony jest w rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych został proklamowany przez Parlament Europejski w 2008 roku. Uroczyste obchody tego dnia zostały po raz pierwszy zorganizowane w 2011 roku w Warszawie. Podpisano wówczas „Deklarację Warszawską”, której sygnatariusze zwrócili uwagę na konieczność podtrzymywania w pamięci Europejczyków zbrodniczych konsekwencji działań reżimów totalitarnych.

IAR