Mija 66 lat od nominacji kardynalskiej prymasa Stefana Wyszyńskiego

fot. Instytut Prymasa Stefana Wyszyńskiego

Mija 66 lat od nominacji kardynalskiej prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego. 12 stycznia 1953 roku papież Pius XII nadał mu godność kardynała – najwyższą po papieżu w Kościele katolickim. Tym samym prymas Wyszyński został członkiem kolegium kardynalskiego. 

Na tytularny kościół kardynalski prymasa Polski wyznaczono bazylikę Najświętszej Maryi Panny na Zatybrzu w Rzymie. Insygnia kardynalskie – kapelusz i pierścień – purpurat odebrał dopiero w 1957 roku, ponieważ komunistyczne władze odmówiły mu wydania paszportu. Prymas Wyszyński został aresztowany we wrześniu 1953 roku i był więziony do października 1956-go.
18 maja 1957 roku papież Pius XII wręczył prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu kapelusz kardynalski. Na uroczystości w Watykanie był obecny dziennikarz Radia Wolna Europa, Wojciech Trojanowski:

 

Następnie w sali polskiego kościoła świętego Stanisława w Rzymie odbyła się uroczystość z udziałem kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz biskupów, sióstr zakonnych i licznie przybyłej Polonii. Wysłannik Radia Wolna Europa, Wojciech Trojanowski, na żywo relacjonował przebieg ceremonii, opisując zgromadzenie:

 

Kardynał Stefan Wyszyński brał udział w czterech konklawe: w 1958, 1963 oraz w sierpniu i październiku 1978 roku. W 1958-mym oddano na niego kilka głosów jako kandydata na papieża, w 1963-cim był jedynym przedstawicielem Europy Wschodniej.

Kardynał zmarł 28 maja 1981 roku, w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Jego pogrzeb stał się wielkim wydarzeniem patriotycznym i manifestacją poparcia głoszonych przez niego idei.

IAR