„Miłosierdzie to droga” – debata

„Miłosierdzie to droga, która łączy Boga z człowiekiem, ponieważ otwiera serce na nadzieję, że będziemy kochani na zawsze, pomimo ograniczenia, jakim jest nasz grzech”. Papież Franciszek, „Misericordiae vultus”

„Miłosierdzie to droga” – debata

Domy Serca wraz z Księgarnią na Miodowej zapraszają na debatę poświęconą tematyce miłosierdzia, zatytułowaną „Miłosierdzie to droga”.

Zainspirowani słowami papieża Franciszka chcemy zastanowić się nad drogą, jaką przebywa człowiek w stronę Boga oraz jaką przebywa Bóg w stronę człowieka, aby spotkać się w miłosiernym uścisku. Chcemy faktycznie przejść drogę naszego życia i zastanowić się nad momentami kiedy doświadczyliśmy miłosierdzia. A także nad tymi, kiedy to my miłosierdzie okazaliśmy. Miłość Boga jest przecież czymś konkretnym, czymś czego możemy doświadczyć, przeżyć i o czym możemy opowiedzieć. Trudność jednak w tym, aby Jego miłosierdzie zauważyć i rozpoznać.

Chcemy spojrzeć na miłosierdzie z różnych punktów widzenia. Czemu to właśnie miłość jest największą z cnót? Co o miłosierdziu mówili ojcowie i doktorzy Kościoła? Jak odnaleźć miłosierdzie w trakcie posługi misyjnej w najbiedniejszych dzielnicach wielkich miast? Jaki wpływ na sztukę miała idea miłosierdzia i jak wyrażają ją współcześni artyści?

Odpowiedzi na te pytania poszukają w trakcie krótkich wykładów nasi prelegenci, a wśród nich Karolina Staszak – historyk sztuki oraz krytyk, redaktor naczelna miesięcznika „Arteon” oraz Dominika Pruszczyńska teolog, dwukrotnie udała się na ponad roczny wolontariat misyjny z Domami Serca do Indii, a następnie Urugwaju.

Debata organizowana jest przez Domy Serca oraz Księgarnię na Miodowej. Domy Serca są międzynarodową katolicką organizacją misyjną, założoną we Francji w 1990 r., a działającą w Polsce od 2012 r. Celem wolontariatu misyjnego z Domami Serca jest niesienie współczucia i pocieszenia najbardziej potrzebującym i cierpiącym. Każdy Dom Serca umieszczony jest w dzielnicy biedy i otwarty całą dobę, aby przyjąć wszystkich, którzy potrzebują pocieszenia, wsparcia lub pomocy. Jako organizacja stara się szerzyć kulturę współczucia i pocieszenia we wszystkich kręgach.

Wydarzenie odbędzie się o godz. 12:00 na ul. Miodowej 17/19 w Warszawie w Księgarni na Miodowej. Wstęp wolny.