Minister Borys-Szopa: nie rozumiem dlaczego Warszawa ma problem z wypłatą 500 Plus

fot. PAP/Piotr Nowak

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa wyraża zdziwienie i niezrozumienie z powodu warszawskich problemów z wypłatą świadczeń z programu „Rodzina 500 Plus”. Zaznaczyła, że środki z programu są zapewnione do końca roku, a przelewy są płynnie przekazywane.

W poniedziałek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski mówił, że problemy z wypłatą „500 plus” w stolicy biorą się z tego, że rząd wszystkim samorządom przekazuje pieniądze „w ostatniej chwili”.

Minister Borys-Szopa powiedziała, że żałuje, iż wokół programu 500 Plus toczy się jak się wyraziła, „jakaś dziwna, polityczna gra”. Minister wyjaśniła, że nic się w 500 plus nie zmieniło. Sztandarowy program Prawa i Sprawiedliwości funkcjonuje już czwarty rok i do tej pory nie było żadnych problemów – podkreśliła minister Bożena Borys-Szopa.

Dodała, że do tej pory samorządy, które zbierały dane dotyczące 500 plus, wnioskowały o konkretne środki. Pieniądze na realizację tego programu przekazywane są z budżetu po zgłoszeniu zapotrzebowania przez samorządy.

W poniedziałek resort rodziny wystosował do prezydenta pismo, w którym podkreśla, że – zgodnie z informacją Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego – „wszystkie środki na realizację świadczeń we wrześniu zostały przekazane do 19 września tego roku” w wysokości wnioskowanej przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego.

IAR