Minister D. Piontkowski o wolnych miejscach w najlepszych liceach

fot. PAP/Tomasz Gzell

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski poinformował, że po pierwszym etapie rekrutacji do szkół średnich są jeszcze wolne miejsca w najlepszych liceach. Minister zaprezentował dane z miast wojewódzkich, w których zakończył się już pierwszy etap rekrutacji.

To między innymi Kraków, Lublin i Olsztyn. Dariusz Piontkowski mówił, że m.in. w niektórych szkołach w Krakowie czekają na młodzież wolne miejsca.

– W drugim L.O. imienia Jana 3 Sobieskiego po pierwszym etapie rekrutacji zostało 20 miejsc. W VIII Liceum imienia Stanisława Wyspiańskiego – 25. W Zespole Szkół Łączności, a więc szkole technicznej – 26. To pokazuje, że w Krakowie są jeszcze wolne miejsca i to nie w szkołach, które cieszą się małą popularnością – mówił szef resortu edukacji.

Po kilkadziesiąt wolnych miejsc jest też w I LO imienia Stanisława Staszica i VIII LO imienia Zofii Nałkowskiej w Lublinie. Po ponad 100 wolnych miejsc jest też w najlepszych liceach w Olsztynie – imienia Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i Marii Skłodowskiej-Curie.

Całościowe dane o wolnych miejscach resort planuje przedstawić we wtorek 16 lipca, kiedy zakończy się pierwszy etap naboru między innymi w Warszawie.

Mazowiecka kurator oświaty Aurelia Michałowska zapewniła, że miejsc w szkołach średnich wystarczy dla wszystkich uczniów z województwa.

– Wszystkie miejsca dla naszych absolwentów są zagwarantowane w szkołach średnich. Liczba absolwentów na Mazowszu wynosi ponad 110 tysięcy. Mamy zagwarantowane ponad 111 tysięcy miejsc. Jest to o ponad tysiąc miejsc więcej, niż absolwentów. Każde dziecko na Mazowszu znajdzie miejsce w szkole średniej – uspokajała Aurelia Michałowska.

Minister edukacji przypomniał, że w związku z podwójnym rocznikiem szkoły średnie przygotowały ponad 830 tysięcy miejsc dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych. To o ponad 100 tysięcy więcej miejsc niż uczniów.

IAR