MUSICA SACRA LIGHTFLIGHT

LIGHTFLIGHT – prawykonanie utworu młodej kompozytorki polskiej przez artystów scen światowych w Warszawie.

W sobotę, 27 października 2018 roku o godzinie 19.00 w Bazylice św. Krzyża w Warszawie w ramach cyklu MUSICA SACRA odbędzie się światowe prawykonanie utworu LIGHTFLIGHT na skrzypce i organy młodej utalentowanej kompozytorki Nikolet Burzyńskiej, laureatki licznych nagród międzynarodowych, której utwory wykonują znaczące orkiestry polskie i europejskie, a nawet soliści tej klasy co amerykańska skrzypaczka Hilary Hahn.

Oto co o LIGHTFLIGHT mówi sama autorka: „Światło i lot, lot do światła, światłolot, lekki lot… tytuł utworu można rozumieć niejednoznacznie. Kompozycja została zainicjowana przez wyjątkową skrzypaczkę Jolantę Sosnowską i dla niej napisana. Zostałam urzeczona jej zwinnością i zwiewnością gry, a także głęboką emocjonalnością i naturalnością frazowania. Swiat dźwiękowy utworu to tryle i tremolanda od delikatnych przytłumionych, nosowych, czasem szeleszczących po iskrzące się i metaliczne w bardzo subtelnych odcieniach barw i „świateł” oraz przede wszystkim flażolety – trylujące, tremolandujące, wirtuozowsko zmienne oraz pastoralne, naturalne, dzielące strunę częściej niż zwyczajowo – w duchu pitagorejskim, wydobywając dalekie harmoniczne. Połączenie skrzypiec i organów otworzyło przede mną możliwości, których dotąd nie eksplorowałam: inspirujące łączenie barw i faktur, spajanie ze sobą tych dwóch instrumentów zwłaszcza w pięknej akustyce kościelnej. W wypowiedzi organowej również szukałam lekkości, feerii kolorów, ale także głębi i mocy brzmienia” – dodaje Burzyńska.

Skrzypaczce Jolancie Sosnowskiej, warszawiance osiadłej w Wiedniu, laureatce konkursów międzynarodowych specjalizującej się w odkrywaniu i kreowaniu muzyki nowej od baroku po współczesność, towarzyszyć będzie znakomity organista węgierski, partner Filharmoników Wiedeńskich, zdobywca pierwszych nagród w konkursach improwizacji organowej – Robert Kovács. Wybitni artyści zaprezentują ponadto dzieła J.S. Bacha, Eugène Ysaÿe’a, Komitasa Vardapeda oraz Nicoli Matteisa. Zabrzmią też improwizacje organowe. Koncert poprowadzi redaktor PR2 – Anna Skulska.

Organizator koncertu:

Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków Oddział Warszawski

Wstęp wolny.

Radio Warszawa objęło wydarzenie patronatem medialnym.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Zamówienia Kompozytorskie” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.