Na Mazowszu startuje policyjna specgrupa SPEED

fot. PAP/Marcin Gadomski

Bez taryfy ulgowej i pobłażliwości. Kierowcy, którzy łamią przepisy, muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Na trasy Mazowsza wyruszyła policyjna specgrupa SPEED. Jej celem jest walka z agresją na drogach.

Zespół tworzą funkcjonariusze, którzy jeżdżą samochodami wyposażonymi w wideorejestatory. W sumie na Mazowszu jest ich jedenaście.

W grupie, jak zapowiada szef mazowieckiej drogówki Jacek Mnich, znajdą się też nieoznakowane radiowozy. Specjalnie przeszkoleni i doświadczeni policjanci będą prowadzić kontrole i karać kierowców za łamanie przepisów, ale też za agresywne zachowania. Zalicza się do nich m.in. podjeżdżanie do samochodu poprzedzającego na zbyt małą odległość i używanie długich świateł, by zmusić jego kierowcę do zmiany pasa ruchu.

Zdaniem radomian, taki zespół i taka akcja są potrzebne, bo lista przewinień popełnianych przez kierowców, jest bardzo długa. Nadmierna prędkość, ryzykowne manewry i wyprzedzanie przed przejściami dla pieszych – to główne z nich.

O niebezpiecznych zachowaniach kierujących można też informować policję, przesyłając filmy i zdjęcia na skrzynkę mailową „Stop agresji drogowej”.

IAR