Najdłuższe od 100 lat zaćmienie Księżyca

fot. www.facebook.com/niebokopernika/

W piątek wieczorem będzie można obejrzeć najdłuższe od stu lat zaćmienie Księżyca. Rozpocznie się około godziny 21.30 i potrwa godzinę i 43 minuty.

Mateusz Wyszyński z Planetarium Niebo Kopernika wyjaśnia, że zjawisko, to wynika z niezwykłego układu Słońca, Ziemi i Księżyca. Zaćmienie Księżyca powstaje, gdy Ziemia znajduje się między Słońcem a Księżycem będącym w pełni i Księżyc „wejdzie” w stożek cienia Ziemi. W tym roku zaćmienie Księżyca będzie rekordowo długie, ponieważ orbita Księżyca jest elipsą i akurat teraz znajduje się on najdalej od Ziemi, tym samym najdłużej będzie pozostawał w jej cieniu.

Mateusz Wyszyński tłumaczy, że aby dobrze obserwować zaćmienie Księżyca należy znaleźć odsłoniętą przestrzeń. Każdy, kto chce od początku obserwować to zjawisko powinien znaleźć miejsce, które od wschodniej strony nie będzie zabudowane lub nie będzie tam drzew, ponieważ, zaćmienie zacznie się kiedy Księżyc będzie wschodził.

Planetarium Niebo Kopernika, zaprasza na wspólne podziwianie zaćmienia Księżyca. Przed budynkiem będą wystawione lunety a pracownicy Planetarium będą opowiadać o tym zjawisku.

W trakcie zaćmienia Księżyca będzie widoczny także bardzo jasny i czerwony Mars. W nocy z piątku na sobotę przypadać będzie jego opozycja, czyli znajdzie się dokładnie naprzeciwko Ziemi względem Słońca. Trzy dni później zbliży się do naszej planety na najmniejszą odległość od 2003 roku.

IAR