Najstarsza warszawska pielgrzymka wyruszyła na Jasną Górę

fot. Magdalena Gronek

– Nie wolno marnotrawić daru Bożego Miłosierdzia – podkreślił bp Romuald Kamiński. W czwartek rano wyruszyła ze stolicy na Jasną Górę Praska Pielgrzymka Piesza Pomocników Maryi Matki Kościoła.

Jest to najstarsza warszawska pielgrzymka wyruszającą ze stolicy do Częstochowy. Zainaugurowała ją uroczysta msza św. w konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku. Przywołując w homilii postać proroka Ezechiela bp Kamiński powiedział, że pielgrzymka skłania otoczenie do refleksji nad istotą ludzkiego życia.

 

Biskup warszawsko-praski życzył pątnikom, by czas wędrówki na Jasną Górę pomógł mi odkrywać i właściwie wykorzystywać Boże dary.

 

Na zakończenie biskup warszawsko-praski poprosił pielgrzymów o modlitwę w intencji nawrócenia ludzkich serc. Podkreślił, że wiara jest najcenniejszym skarbem, który człowiek w życiu otrzymał.

 

W tym roku pątnicy idą pod hasłem „Za Twoją miłość macierzyńską dziękujemy Ci, Maryjo”. Na Jasną Górę dotrą 25 sierpnia na przypadającą dzień później Uroczystość NMP Częstochowskiej.

– Pątnicy będą diękować Bogu za Ojczyznę i dar peregrynacji w diecezji – mówi Przewodnik Pielgrzymki ks. Rafał Goliński.

 

W czasie pielgrzymi pojawią się również akcenty związane z Ruchem Pomocników Maryi matki Kościoła. W przyszłym roku będzie on świętował swój złoty jubileusz.

 

– Największym atutem Praskiej Pielgrzymki Pieszej jest inny termin i rodzinna atmosfera – dzielą się pątnicy.

 

Pielgrzymka podzielona jest na dwie grupy: różańcową idącą w barwach niebieskich oraz pomocników podążających w barwach żółtych.

Po raz pierwszy Praska Pielgrzymka Piesza wyszła z Warszawy w roku 1657. Wznowiona w 1984 roku, teraz idzie zupełnie inną trasą niż pozostałe pielgrzymki wychodzące ze stolicy.

Magdalena Gronek