Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Radiu Warszawa

oddzial zaporyWe wtorek 1 marca, w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zapraszamy na wyjątkowe audycje poświęcone pamięci polskich bohaterów.

godz. 10.30 „Warszawa Sąsiedzka” – Małgorzata Frydrych
„Nie rzucim ziemi skąd nasz ród…” – o żołnierzach niezłomnych, którzy przez system komunistyczni zostali wyklęci, opowiedzą: Sławomir Wojdat, organizator obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na Pradze oraz Michał Dworczyk, poseł PIS, prezes Fundacji Wolność i Demokracja.

Żołnierze Wyklęci
godz. 16.35 Łukasz Ciepliński i Antoni Heda „Szary”
„Dla mnie sprawa polska była zawsze największą świętością” – te słowa Łukasza Cieplińskiego, wypowiedziane przed stalinowskim sądem w 1950 roku, dobrze opisują wszystkich żołnierzy niezłomnych, działaczy antykomunistycznego podziemia, którzy przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.
Obchodząc Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zapraszamy do przypomnienia sylwetek dwóch z nich – Łukasza Cieplińskiego i Antoniego Hedy „Szarego”.

godz. 17.45 Witold Pilecki
Używał wielu pseudonimów, na przykład: „Witold”, „Druh”, „Roman Jezierski”, „Leon Bryjak” czy „Jan Uznański”. Był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, a także współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej oraz żołnierzem Armii Krajowej. Był więźniem i organizatorem ruchu oporu w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Jako jeden z pierwszych tworzył raporty o Holokauście, zwane dalej „Raportami Pileckiego”. Został skazany na karę śmierci przez władze komunistyczne Polski Ludowej.
Audycję prezentujemy w ramach współpracy z Radiem eM Kielce.

godz. 23.20 Grypsy Łukasz Cieplińskiego z celi śmierci czytane przez Marcina Kwaśnego
Płyta jest dostępna na stronie fundacjamiedzyslowami.pl i stanowi cegiełkę na rzecz filmu o żołnierzach niezłomnych pt. „Wyklęty”.

Zachęcamy do wysłuchania „Rozmowy Radia Warszawa” o praskich obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych dostępnej tutaj – KLIKNIJ!

fot. ipn.gov.pl