Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

fot. PAP/Tomasz Gzell

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to święto państwowe, które ma na celu oddanie hołdu żołnierzom antykomunistycznego podziemia. Upamiętnia tych, którzy po II wojnie światowej walczyli o prawo do samostanowienia polskiego społeczeństwa, stawiając opór sowietyzacji i podporządkowaniu kraju Związkowi Radzieckiemu.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych są organizowane w całym kraju i trwają kilka dni. Zaplanowano marsze, prezentacje filmowe, wystawy, wykłady, a także rekonstrukcje historyczne.

Obchody rozpoczęło złożenie przez szefa MON Mariusza Błaszczaka wieńca w Panteonie – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Potem minister przed siedzibą MON w Alejach Niepodległości zainauguruje drugą akcję honorowego krwiodawstwa „SpoKREWnieni służbą”.

Po południu rozpoczną się uroczystości w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, w byłym areszcie śledczym Warszawa-Mokotów, przy ulicy Rakowieckiej. Są one organizowane przez resort sprawiedliwości. Wezmą w nich udział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, a także kierownictwo Instytutu Pamięci Narodowej.

Prezydent Andrzej Duda wręczy uroczyście w Pałacu Prezydenckim odznaczenia państwowe z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Potem weźmie udział w obchodach w Wysokiem Mazowieckiem na Podlasiu.

Wieczorem odbędzie się z udziałem m.in. prezydenta, premiera i szefa MON uroczysty Apel Pamięci z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Wieczorne obchody zakończy msza święta w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

IAR