Nowy Nuncjusz Apostolski przybył do Polski

fot. PAP/Marcin Obara

Do Warszawy przybył nowy Nuncjusz Apostolski w Polsce arcybiskup Salvatore Pennacchio. Na lotnisku Okręcie hierarcha powitany został przez przedstawicieli Kościoła w Polsce, na czele z przewodniczącym Episkopatu arcybiskupem Stanisławem Gądeckim.

– Dzień dobry. Szczęść Boże – tymi słowami nowy nuncjusz apostolski w Polsce rozpoczął swoje spotkanie z dziennikarzami.

 

Tłumaczenie:
(Przybywam z Indii, z ziemi niedawno kanonizowanej Matki Teresy z Kalkuty. Dzisiaj przybywam do ziemi świętego papieża Jana Pawła II. Pamiętamy ten duchowy związek pomiędzy tymi dwoma świętymi. Ufam, że będą mi towarzyszyć w tej misji poprzez błogosławieństwo Boże, oraz że będzie mi towarzyszyć także wasza modlitwa, umiłowany ludu Boży Polski.)

Abp Pennacchio zaznaczył, że w swojej posłudze w Polsce jest „nowicjuszem”, stąd jego misją jest poznanie Kościoła w Polsce, dlatego towarzyszyć mu będą trzy słowa: słuchać, kochać i patrzeć.

 

Tłumaczenie:
(Jestem pokornym narzędziem w ręku Boga, jak mówiła Matka Teresa z Kalkuty, aby służyć temu Kościołowi i narodowi. Powtórzę, że niosę wam radość papieża Franciszka i jego błogosławieństwo.)

Mianowany 6 sierpnia tego roku Nuncjuszem Apostolskim w Polsce, abp Pennacchio zastąpił na tym stanowisku abp. Celestino Migliore, który został Nuncjuszem Apostolskim w Federacji Rosyjskiej.

Jeszcze w poniedziałek abp Pennacchio złoży wizytę w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski, gdzie przekaże abp. Gądeckiemu „list powierzający” ze Stolicy Apostolskiej.

Z kolei w najbliższy w czwartek 3 listopada nowy Nuncjusz Apostolski w Polsce złoży listy uwierzytelniające na ręce prezydenta Andrzeja Dudy i od tego momentu rozpocznie się oficjalnie jego posługa w Rzeczypospolitej Polskiej.

KAI