Obchody pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Częstochowy

fot. facebook.com//SanktuariumMatkiBozejCzestochowskiej

Z udziałem rzeszy częstochowian, pielgrzymów, duchowieństwa, osób konsekrowanych, przedstawicieli stowarzyszeń i ruchów katolickich oraz dzieci i młodzieży na Jasnej Górze trwają uroczystości obchodów 40-lecia pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Częstochowy. Wczorajszej eucharystii na jasnogórskim szczycie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, świadek życia i posługi papieża z Polski.

Pierwszą apostolską podróż Jana Pawła II do Ojczyzny w 1979r. kard. Dziwisz nazwał narodowymi rekolekcjami. Podkreślił, że przeżywana rocznica to nie czas nostalgicznych wspomnień, ale świadomość, że „z tamtego doświadczenia zrodził się inny nasz świat, inna Polska. Zrodziła się nasza teraźniejszość”.

 

Kard. Dziwisz, przywołując znamienne słowa Jana Pawła II o Jasnej Górze nazwanej przez papieża Sanktuarium Narodu o tym, że „trzeba przykładać ucho do tego świętego miejsca, aby czuć, jak bije serce Narodu w Sercu Matki”, pytał o naszą współczesność, „jak dziś bije serce Kościoła i serce Polski?”

 

Obchody papieskiej rocznicy potrwają do czwartku, 6 czerwca i uwieńczy je promocja najnowszych książek o wydarzeniach z 1979r. i koncert muzyka młodego pokolenia Antka Smykiewicza.

Drugi etap świętowania zaplanowany jest na październik.

msz/Jasna Góra/R. Jasna Góra, (mw)/KAI