Obchody Święta Policji w Warszawie

fot. PAP/Leszek Szymański

Obchody Święta Policji w tym roku mają szczególny charakter, bo Państwowa Policja świętuje stulecie swojego istnienia. Rozpoczęły się one uroczystością na Zamku Królewskim w Warszawie.

Komendant Główny Policji, generał inspektor Jarosław Szymczyk, otwierając uroczystość nawiązał do historii, ale mówił też o współczesności.

 

Jak mówi rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji, inspektor Mariusz Ciarka, dzisiejsza policja kontynuuje tradycje formacji powołanej w 1919 roku, dlatego obchody stulecia istnienia są w tym roku wyjątkowo uroczyste.

 

– Elementem obchodów było wręczenie odznaczeń trzynastu osobom. Osoby te na stałe współpracują z funkcjonariuszami i pomagają im dbać o bezpieczeństwo obywateli – wyjaśnia inspektor Mariusz Ciarka.

 

Kolejnym punktem były o 14:00 uroczystości na Placu Piłsudskiego w Warszawie. W ceremonii przed Grobem Nieznanego Żołnierza wzięli udział prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki.

Prezydent Andrzej Duda mówił, że funkcjonariusze służą Rzeczpospolitej poprzez służbę narodowi. W czasie uroczystości na Placu Piłsudskiego w Warszawie prezydent powiedział, że służba człowiekowi jest wielkim zadaniem tej niezwykle istotnej służby.

 

Premier Mateusz Morawiecki mówił, że budowanie silnego i sprawiedliwego państwa nie byłoby możliwe bez odpowiednio wyposażonej i dobrze funkcjonującej policji. Szef rządu podkreślał, że policjanci narażają swoje życie dla bezpieczeństwa Polaków.

 

Uroczystości Święta Policji wpisują się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Dokładnie sto lat temu 24 lipca 1919 roku Sejm powołał Policje Państwową.

IAR