Odbędzie się spotkanie ekspertów w sprawie Pałacu Saskiego

fot. PAP/Tomasz Gzell

W przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie ekspertów w sprawie odbudowy Pałacu Saskiego. To efekt  rozmowy prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego i marszałka Senatu Stanisław Karczewskiego.

W ubiegłym roku w czasie obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości prezydent Andrzej Duda podpisał dokument na temat odbudowy Pałacu Saskiego. W przyszłości pałać miałby się stać siedzibą Senatu.

Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski podkreślał, że w przypadku odbudowy pałac miałby być miejscem otwartym dla mieszkańców Warszawy i wszystkich Polaków.

– Jeżeli odbędzie się debata w sprawie odbudowania Pałacu Saskiego, to powinna się ona odbyć w sposób transparentny i przejrzysty, tak żebyśmy mogli porozmawiać przede wszystkim o potrzebach miasta i o tym, jaką to funkcję to miejsce w przyszłości mogłoby spełniać – mówił Rafał Trzaskowski.

Marszałek Senatu podkreślał, że spotkanie przebiegało w dobrej atmosferze.

– Przedstawiliśmy swoje koncepcje, wątpliwości, pomysły na temat możliwości rekonstrukcji, odbudowy Pałacu Saskiego – mówił marszałek Senatu. Dodał również, że obecni na spotkaniu eksperci przedstawili katalog problemów, które w związku z odbudową należy rozstrzygnąć.

Wiceminister kultury Magdalena Gawin podkreślała, że prawie w całości zachowała się dokumentacja dotycząca Pałacu Saskiego. Dzięki zachowanym materiałom rekonstrukcja może się odbyć według planów odbudowy pałacu, które powstały po wojnie. W kolejnych spotkaniach mają wziąć udział m.in. wojewódzki i stołeczny konserwator sztuki.

Budynek został wzniesiony w 1661 roku. W czasie Powstania Warszawskiego został wysadzony w powietrze przez Niemców. Dziś elementy, które zostały po zniszczeniu tworzą Grób Nieznanego Żołnierza.

IAR