Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości

fot. www.facebook.com/pg/pielgrzymkaWAPM

Na Jasnej Górze odbyła się 38. Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości. Jasnogórskie spotkanie należy do najważniejszych wydarzeń w Duszpasterstwie Trzeźwości, obok Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu i Miesiąca Abstynencji.

Uczestnicy pielgrzymki modlili się o wolność od nałogów i odnowę moralną narodu polskiego. Głównym organizatorem spotkania był bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości.

„W Polsce istniej ogromny problem z nadużywaniem alkoholu. Statystyki mówią: 10 litrów alkoholu przypada na jednego Polaka, niemal 1 milion Polaków jest uzależnionych. Ponad 10 tysięcy umiera rocznie z powodu alkoholu. To ogromny, społeczny problem narodów” – podkreślił bp Tadeusz Bronakowski.

„Prosimy Matkę Bożą o pomoc w rozwiązywaniu tego problemu, ale naszą pielgrzymką chcemy zwrócić uwagę tym, którzy odpowiadają za naszą Ojczyznę, by pochylili się nad tym niepokojącym zjawiskiem” – dodał.

Pielgrzymka rozpoczęła się w sobotę po południu. Uczestnicy spotkania wysłuchali świadectw i prelekcji ks. prof. Piotra Kulbackiego pt. „Dzieci i młodzież w Narodowym Programie Trzeźwości”.

W niedzielę uczestnicy wzięli udział w Drodze Krzyżowej na jasnogórskich Wałach. Głównym punktem dwudniowej pielgrzymki była msza św. przed Cudownym Obrazem, której przewodniczył bp Tadeusz Bronakowski. Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości w homilii cytował fragmenty listu pasterskiego Episkopatu Polski z 1947 roku.

„W tym liście napisanym przez biskupów w odpowiedzi na falę powojennego pijaństwa padają mocne słowa, które nam współczesnym powinny zapaść głęboko do serca i w pamięć- mówił biskup. Musimy jasno powiedzieć, że pijaństwo i inne grzeszne nałogi grożą utartą wiecznego zbawienia. Dlatego tutaj, na Jasnej Górze, musimy usłyszeć wołanie o nawrócenie sumień, o uporządkowanie życia rodzin, jednostek, środowisk. Naród pijaków zamienia się w hordę niewolników. Ktoś może powiedzieć, że te słowa są za ostre, że nie ma w nich zrozumienia dla ludzkiej słabości, czy wręcz nie ma w nich miłosierdzia, ale przecież taka jest prawda” – podkreślał biskup w homilii.

Podczas pielgrzymki odbyło się także czuwanie modlitewne przed Najświętszym Sakramentem w intencji trzeźwości rodzin. Apostolstwo Trzeźwości zajmuje się pomocą uzależnionym i ich rodzinom, kładzie duży nacisk na modlitwę i profilaktykę.

Informacyjna Agencja Radiowa