Opowieść o Powstaniu Warszawskim na Pradze-Północ

fot. organizatorzy

Urząd Dzielnicy Praga-Północ wraz z Galerią Wileńską zapraszają na uroczyste obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W planach są inscenizacje historyczne przed Galerią i wyjątkowy koncert w Parku Praskim.

Urząd Dzielnicy Praga-Północ i Galeria Wileńska pragną uhonorować Powstańców – tych, którzy już odeszli, i tych, którzy wciąż są mieszkańcami Pragi lub innych części Warszawy. To z myślą o nich zostaną zorganizowane wydarzenia upamiętniające sierpień 1944 roku.

Uroczyste obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczną się w poniedziałek 29 lipca. O godz. 11:00 przez rekonstruktorów zostanie wystawiona warta przy tablicy upamiętniającej zdobycie przez Powstańców w pierwszym dniu sierpnia 1944 roku budynków centrali telefonicznej (ściana budynku przy ulicy Brzeskiej 24).

W czwartek 1 sierpnia – w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego – o godz. 15:00 przed Galerią Wileńską stanie diorama powstańcza grup historycznych i rekonstrukcyjnych ukazująca żywe sceny z dnia 1 sierpnia 1944 roku. Przechodnie w sposób niemal namacalny będą mogli doświadczyć historycznych wydarzeń. O godz. 17:00, dla upamiętnienia godziny „W”, z dachu Galerii Wileńskiej zostanie rozwinięta flaga. Tego dnia przechodniom będzie też rozdawane powstańcze wydanie „Gońca Praskiego” – gazetki okolicznościowej Galerii Wileńskiej. O godz. 17:30 na skwerze im. Anoniego Żurowskiego odbędzie się uroczyste złożenie wieńców i przemówienia zaproszonych gości.

Najważniejszym wydarzeniem obchodów wyjątkowej rocznicy będzie koncert „Opowieść o Powstaniu Warszawskim” zaplanowany na niedzielę 4 sierpnia. Koncert rozpocznie się o godz. 16:00 w muszli koncertowej w Parku Praskim. Pierwszym występem artystycznym będzie spektakl „My już odchodzimy” autorstwa Małgorzaty Bańki, który łączy elementy audiowizualne, wokalne oraz grę na fortepianie. Zaplanowane są też występy dwóch chórów: chóru żołnierzy Armii Krajowej „Nowogródzkie Orły” oraz chóru „Praskie Małmazyje”, oba pod kierownictwem artystycznym Doroty Czajkowskiej. Pojawią się też przemówienia historyków oraz krótkie rozmowy z Powstańcami.

Przed koncertem, w godz. 14:00-15:00, na ulicy Ząbkowskiej odbędzie się inscenizacja historyczna pt. „Kartki z Powstania”. Z kolei w godz. 15:30-18:30 w Parku Praskim będzie można podziwiać dioramę powstańczą. Grupy historyczne i rekonstrukcyjne zaprezentują szpital polowy, pocztę harcerską, wystawę sprzętu i umundurowania powstańczego oraz pojazdy historyczne.

Organizatorami obchodów są: Urząd Dzielnicy Praga-Północ, Galeria Wileńska, Stowarzyszenie Monopol Warszawski oraz Towarzystwo Miłośników Polskiej Tradycji i Kultury.