Ostatni dzień pielgrzymki papieża Franciszka do Rumunii

fot. EPA/BOGDAN CRISTEL Dostawca: PAP/EPA.

W trzecim dniu swojej pielgrzymki do Rumunii papież Franciszek ogłosił błogosławionymi siedmiu greckokatolickich biskupów-męczenników. Aktu beatyfikacji papież dokonał w mieście Blaj w Siedmiogrodzie, w czasie Boskiej Liturgii, którą odprawia na Polu Wolności.

Beatyfikowani biskupi od 1948 r. byli skazywani w Rumunii na wieloletnie kary więzienia i torturowani przez komunistyczną dyktaturę ponieważ nie chcieli wyrzec się katolickiej wiary. Beatyfikacja jest piątym obrzędem tego rodzaju podczas obecnego pontyfikatu, który poprowadził osobiście Franciszek.

Wcześniej, 16 sierpnia 2014 w Seulu ogłosił on błogosławionymi 124 męczenników koreańskich, następnie 19 października tegoż roku w Watykanie wyniósł na ołtarze Pawła VI (którego później kanonizował 14 X 2018) i 8 września 2017 w Villavicencio w Kolumbii- dwóch miejscowych męczenników: biskupa i kapłana oraz 7 listopada 2018 ogłosił błogosławionym polskiego zakonnika z XV w. Michała Giedroycia w formie tzw. beatyfikacji równoważnej.

Ojciec Święty podziękował władzom i Kościołom Rumunii za przyjęcie. Papież poprosił również Romów o przebaczenie. W trzecim dniu pielgrzymki do Rumunii Franciszek spotkał się w Blaj z tamtejszymi Romami – grekokatolikami. Papież wyznał, że ciąży mu świadomość dyskryminacji, izolacji i znęcania się, jakich doznały wspólnoty Romów także ze strony katolików.

– Proszę w imieniu Kościoła o przebaczenie Pana i wasze, za to że na przestrzeni dziejów was dyskryminowaliśmy, znęcaliśmy się lub patrzyliśmy na was źle, oczami Kaina, a nie Abla i nie potrafiliśmy was uznać, docenić i bronić w waszej specyfice – powiedział papież.

Przemówienie do rumuńskich Romów było ostatnim wystąpieniem Franciszka podczas jego 30 podróży zagranicznej. W niedzielę Franciszek zakończył swoją pielgrzymkę. Przyjechał do tego kraju po 20 latach od pielgrzymki Jana Pawła II. Hasłem 30. zagranicznej wizyty papieża Franciszka są słowa: „Idziemy razem”.

IAR