Oświadczenie Watykanu ws. śmierci Vincenta Lamberta

fot. Anna Różycka

Biuro prasowe Watykanu opublikowało oświadczenie dotyczące śmierci będącego w stanie wegetatywnym Vincenta Lamberta, któremu decyzją władz francuskich zaprzestano podawania pożywienia i wody. W komunikacie czytamy, że jedynym panem życia jest Bóg.

Oświadczenie w imieniu Stolicy Apostolskiej opublikował dyrektor watykańskiego Biura Prasowego Alessandro Gisotti. Jak napisał: „Z bólem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Vincenta Lamberta. Modlimy się, by Bóg go przyjął do siebie i zapewniamy o naszym współczuciu jego bliskim, którzy towarzyszyli mu z miłością i oddaniem”.

Deklaracja przypomina słowa papieża: „Bóg jest jedynym panem życia od poczęcia po naturalną śmierć. Naszym obowiązkiem jest bronić go zawsze i nie ulegać kulturze odrzucenia”. Franciszek napisał na Twitterze, że nikt nie ma prawa decydować kto jest bardziej, a kto mniej godny, aby żyć, a lekarze mają służyć życiu, a nie je przerywać. Vincent Lambert 11 lat temu uległ wypadkowi i od tej pory podłączony był do aparatury podtrzymującej życie.

IAR