Papież Franciszek: Bóg o nas nie zapomina

fot. PAP/Adam Guz

Ojciec Święty odwiedził tereny dotknięte w 2016 roku trzęsieniem ziemi w regionie Marche, w środkowych Włoszech.

„Jesteśmy mali pod niebem i bezsilni, gdy ziemia się trzęsie, ale dla Boga jesteśmy bardziej cenni niż jakakolwiek rzecz” – mówił papież Franciszek w homilii podczas Mszy świetej w miejscowości Camerino.

Po przylocie do Camerino papież spotkał się z rodzinami poszkodowanymi w trzęsieniu ziemi, mieszkającymi w tymczasowych lokalach w Cortine, po czym odwiedził katedrę w Camerino i spotkał się z burmistrzami miast położonych na terenie archidiecezji Camerino-San Severino Marche. Z kolei na placu Cavoura odprawił Mszę św.

„Bóg pamięta o nas, takimi jakimi jesteśmy, z naszymi słabościami. W niepewności, którą odczuwamy na zewnątrz i w naszym wnętrzu, Pan daje nam pewność: o nas pamięta. O nas pamięta, to znaczy powraca do nas swym sercem, ponieważ Jemu zależy na nas. I chociaż tutaj na niskościach w pośpiechu zapominamy o zbyt wielu rzeczach, to Bóg o nas nie zapomina” – mówił papież.

Ojciec Święty odniósł się również do obchodzonej tego dnia uroczystości Trójcy Świętej, stwierdził, że nie jest Ona „zagadką teologiczną”, lecz stanowi „wspaniałą tajemnicę bliskości Boga”.

W rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański” Papież Franciszek zachęcał, aby pamiętać o uchodźcach w Światowy Dzień, jaki poświęca im ONZ. Ojciec Święty prosił, aby to wydarzenie mobilizowało wszystkich do solidarności z mężczyznami, kobietami i dziećmi uciekającymi przed wojnami, prześladowaniami i pogwałceniem praw podstawowych.

„Drodzy bracia i siostry, obyście szli razem drogą wiary, nadziei i miłości, wierni wielu świadectwom świętości, w które bogata jest wasza ziemia. Myślę, między innymi św. Wenancjuszu, św. Sewerynie, św. Ansowinie, św. Mikołaju z Tolentino, św. Pacyfiku i błogosławionej Kamili Baptyście Varano” – mówił papież.

Na zakończenie Papież Franciszek powierzył wszystkich w łaskę Maryi, aby wspomagała także dzisiejszy Kościół w dawaniu dobrego świadectwa Ewangelii.

KAI