Papież Franciszek w Rumunii

fot. PAP/Photoshot

Papież Franciszek rozpoczął trzydniową pielgrzymkę do Rumunii. Jej hasłem są słowa: „Pójdźmy razem”. Logo wizyty przedstawia Maryję jednoczącą pod swoim płaszczem wszystkich mieszkańców kraju. Użyte w logo kolory – niebieski, żółty i czerwony – nawiązują do rumuńskiej flagi.

Samolot z Ojcem Świętym na pokładzie wylądował w Bukareszcie przed godziną 11:00 czasu polskiego. Pierwszy punkt papieskiej wizyty to półgodzinne spotkanie z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem w pałacu prezydenckim w Kotroczeni. Następnie Franciszek spotka się z premierem, przewodniczącym izby niższej rumuńskiego parlamentu, przewodniczącym rządzącej Partii Socjaldemokratycznej oraz korpusem dyplomatycznym.

Na godzinę 14:45 czasu obowiązującego w Polsce zaplanowano półgodzinną prywatną rozmowę Franciszka z prawosławnym patriarchą rumuńskim Danielem w pałacu patriarszym. Po nim spotkanie ze Synodem Stałym Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego. Zakończyć je miało o godzinie 16:00 wspólne nabożeństwo w nowej katedrze prawosławnej. Jak jednak poinformowało Biuro Prasowe Patriarchatu Rumuńskiego, zamiast niego zaplanowano dwukrotne odmówienie modlitwy „Ojcze nasz” – po łacinie i po rumuńsku’.

Pierwszy dzień papieskiej wizyty zakończy msza, której papież będzie przewodniczył w katolickiej katedrze św. Józefa w Bukareszcie. Liturgia rozpocznie się o godzinie 17:10.

Pielgrzymka do Rumunii jest trzydziestą zagraniczną podróżą apostolską Franciszka. Ojciec Święty odwiedza Rumunię 20 lat po św. Janie Pawle II, który jako pierwszy papież w historii złożył wizytę w tym kraju.

IAR