Papież Franciszek w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

fot. PAP/Abaca

Drugi dzień wizyty papieża Franciszka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich rozpoczął się od oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Abu Zabi.

Papież spotkał się z następca tronu Muhammadem ibn Zajedem An Nahajanem i szejkiem Dubaju Muhammad ibn Raszid Al Maktumem. Po wysłuchaniu hymnów goście udali się na nieoficjalną część spotkania.

Papież Franciszek rozmawiał także z członkami Muzułmańskiej Rady Starszych w największym emirackim meczecie Szejka Zajeda. Po raz pierwszy publicznie wystąpi wieczorem, w czasie międzyreligijnego spotkania zorganizowanego z okazji ogłoszonego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich Roku Tolerancji.

Podróżujący po drogach w Abu Zabi mogli tego dnia rano przeczytać na tablicach świetlnych komunikaty o powitaniu papieża Franciszka i wielkiego imama meczetu Al Azhar w Kairze, uznawanego za najwyższy autorytet sunnickiego islamu. We wtorek wiele dróg zostanie zamkniętych ze względu na mszę świętą, w której ma uczestniczyć ponad 130 tysięcy wiernych.

Papieska pielgrzymka do Zjednoczonych Emiratów Arabskich odbywa się pod hasłem „Uczyń mnie narzędziem Twojego pokoju”, będącym cytatem ze słów świętego Franciszka z Asyżu. Wizyta przypada w osiemsetną rocznicę historycznego spotkania świętego Franciszka z egipskim sułtanem Malikiem al-Kamilem.

IAR