Papież Franciszek zachęca do powierzenia się Bogu i przebaczania prześladowcom

fot. PAP/EPA.

Na św. Szczepana, pierwszego męczennika jako wzór powierzenia siebie Bogu, zwłaszcza w chwilach trudnych oraz przebaczenia nieprzyjaciołom wskazał papież Franciszek w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”. 

Ojciec Święty podkreślił, że Szczepan umarł jak Jezus, powierzając swoje życie Bogu i przebaczając swoim prześladowcom. Jego postawa zachęca nas abyśmy z wiarą przyjęli z rąk Pana to, co życie nam przynosi zarówno pozytywnego, jak i negatywnego.

TŁUMACZENIE: 
„Protomęczennik Szczepan wskazuje nam drogę, jaką należy przebyć w relacjach międzyludzkich w rodzinie, w szkole i miejscach pracy, w parafii i w różnych wspólnotach. Logika przebaczenia i miłosierdzia zawsze zwycięża i otwiera perspektywy nadziei. Lecz przebaczenie udoskonala się przez modlitwę, bowiem przebaczenie nie jest łatwe, modlitwę która pozwala nam trwać wpatrując się w Jezusa.” 

Na zakończenie swego rozważania Franciszek zachęcił zgromadzonych, by prosili o wstawiennictwo Matki Bożej i św. Szczepana: „niech ich modlitwa pomaga nam zawsze powierzać się Bogu, szczególnie w chwilach trudnych i wspiera nas w postanowieniu, aby być mężczyznami i kobietami zdolnymi do przebaczenia” – stwierdził papież przed odmówieniem modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniem apostolskiego błogosławieństwa.

KAI