Papież: Kościół zrobi wszystko, by położyć kres pladze pedofilii

fot. PAP/EPA.

Papież zapewnił, że Kościół podejmie wszelkie kroki, by otoczyć opieką nieletnie ofiary seksualnych przestępstw duchownych, ukarać winnych i nie dopuścić, żeby te przestępstwa się powtórzyły. Franciszek podsumował czterodniowy szczyt poświęcony pedofilii w Kościele.

Papież Franciszek przemawiał do uczestników szczytu, wśród których było ponad stu przewodniczących episkopatów z całego świata. Podkreślił, że plaga nadużyć seksualnych wobec nieletnich jest niestety rozpowszechniona we wszystkich kulturach i społeczeństwach. „Nieludzkość tego zjawiska staje się jeszcze bardziej skandaliczna w Kościele, ponieważ jest sprzeczna z jego autorytetem moralnych i wiarygodnością etyczną” – mówiła papież.

Franciszek wyliczył działania, w tym kroki prawne, które podejmie Kościół, by walczyć ze zjawiskiem pedofilii. Zawarł je w ośmiu punktach. Wymienił między innymi ochronę nieletnich, opiekę nad ofiarami, stanowczość w ściganiu winnych, walkę z kryciem tych przestępstw i większą staranność w doborze kandydatów do kapłaństwa.
Zaapelował też o walkę z pedofilią w internecie i turystyką seksualną.

IAR