Papież: Najbardziej niebezpieczną postawą życia chrześcijańskiego jest pycha

fot. www.flickr.com/people/episkopatnews

W czasie audiencji generalnej papież Franciszek kontynuował cykl rozważań na temat modlitwy „Ojcze nasz”. Pozdrowił również pielgrzymów z Polski mówiąc o tym żeby  Wielki Tydzień był czasem miłosierdzia i łaski.

Tym razem papież rozważał prośbę o odpuszczenie win. Zwrócił uwagę, że potrzebujemy przebaczenia codziennie, tak samo jak chleba powszedniego.

Ojciec Święty mówił:

„Gdyśmy byli nawet ludźmi doskonałymi, gdybyśmy byli nawet krystalicznymi świętymi, którzy nigdy nie odstąpili od życia w dobru, to zawsze pozostajemy dziećmi, które wszystko zawdzięczają Ojcu. Najbardziej niebezpieczną postawą wszelkiego życia chrześcijańskiego jest pycha. To postawa człowieka, który staje przed Bogiem, myśląc, że zawsze ma z Nim rachunki uregulowane.”

Franciszek odniósł się także do istnienia spektakularnych grzechów, widocznych i robiących hałas oraz grzechów przebiegłych, które czają się w sercu, a my nie zdajemy sobie z nich sprawy. Stwierdził, że najgorszym spośród tych grzechów jest pycha, która pozwala przypuszczać, że jesteśmy lepsi od innych, sprawiając, iż sądzimy, że jesteśmy podobni do Boga.

– Niech to będzie czas miłosierdzia i łaski dla was i waszych bliskich – powiedział Ojciec Święty do pielgrzymów polskich podczas audiencji ogólnej odnosząc się do Niedzieli Palmowej i uroczystości Wielkiego Tygodnia.

Papież powiedział:

„Serdecznie witam polskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, zbliżamy się do Niedzieli Palmowej, która wprowadzi nas w Wielki Tydzień męki Pańskiej. Otwórzmy nasze serca na miłość Boga, który „własnego Syna nie oszczędził, ale go za nas wszystkich wydał” (Rz 8, 32), dla naszego zbawienia. Nie to będzie czas miłosierdzia i łaski dla was i waszych bliskich. Niech Bóg wam błogosławi!”

W audiencji udział wzięli między innymi: pielgrzymi z św. Jacka w Chicago (USA), Św. Joachima i Anny z Annopola (diec. sandomierska), grupa studentów i doktorantów z Wydziału Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie, grupa komandosów Sił Zbrojnych RP z jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, grupa osób niepełnosprawnych z asystentami z Polskiego Związku Niewidomych z Kielc, grupa z Koła Gospodyń Wiejskich w Dzigorzewie, pielgrzymi z gminy Chynów i Warka, grupa pracowników poczty z Lublina.

Słów papieża na placu św. Piotra wysłuchało pomimo deszczu 14 tys. wiernych.

KAI