Papież podsumował pielgrzymkę do Zjednoczonych Emiratów Arabskich

fot. PAP/DPA

Papież Franciszek podsumował swoją wizytę apostolską w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W trakcie środowej audiencji ogólnej Ojciec Święty stwierdził, że podróż na Półwysep Arabski przyczyniła się do postępu w dialogu międzyreligijnym i krzewieniu pokoju w oparciu o ludzkie braterstwo.

Franciszek przypomniał, że podjęty w Abu Zabi dialog, nie zakończył się jedynie na wygłoszeniu przemówień. Papież wraz z wielkim imamem uniwersytetu Al-Azhar podpisał także „Dokument o ludzkim braterstwie”, w którym wspólnie potwierdzili powołanie wszystkich ludzi do bycia braćmi oraz potępili wszelkie formy przemocy jako synowie i córki Boga, szczególnie te o motywacji religijnej.

Papież zaznaczył:
„W czasach takich jak nasze, w których istnieje silna pokusa dostrzegania toczącego się starcia między kulturą chrześcijańską a islamską, a także, by uważać religie za źródło konfliktu, chcieliśmy dać kolejny jasny i zdecydowany sygnał, że możliwe jest spotkanie się, że można się szanować i prowadzić dialog.”

Podróż do Zjednoczonych Emiratów Arabskich papież nazwał „niespodzianką Boga”. Wezwał do modlitwy, aby rzucone ziarno wydało owoce zgodnie z Bożą wolą.

Do modlitwy o pokój w świecie zachęcił Polaków papież Franciszek podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie.

Pozdrawiam serdecznie pielgrzymów polskich. Bracia i siostry, spotkania z ludźmi różnych kontynentów, kultur i religii, podobnie jak to w Zjednoczonych Emiratach Arabskich uświadamiają nam, jak ważną sprawą dla świata jest pokój, dialog i braterstwo ludzi. Wymiarem tych aspektów życia w każdym z nas jest pokój z samym sobą, z bliźnimi, ze światem stworzonym. W duchu hasa tej minionej wizyty prośmy Boga w naszej codziennej modlitwie: „Uczyń mnie narzędziem pokoju!”. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!”

W audiencji ogólnej w auli Pawła VI wzięło udział około 7 tysięcy wiernych.

KAI