Paweł Łukaszewski podwójnym laureatem Fryderyków 2017

fot. facebook.com/competitionmusicasacra

Kompozytor Paweł Łukaszewski otrzymał dwa Fryderyki 2017. W Studiu Koncertowym Polskiego Radia imienia Witolda Lutosławskiego rozdano w poniedziałek nagrody Akademii Fonograficznej w sekcji muzyki poważnej.

Dyrektor artystyczny i dyrygent Chóru Katedry Warszawsko-Praskiej „Musica Sacra” był nominowany w pięciu kategoriach. Nagrodę otrzymał za album roku w kategorii „Muzyka kameralna” za płytę „Musica Profana I” oraz w kategorii „Muzyka współczesna” za płytę „IV Symfonia – Symfonia o Bożym Miłosierdziu”.

– Te utwory cechuje autentyzm, dlatego znajdują one liczne grono odbiorców – wyjaśnia sam kompozytor i obecny prorektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie Paweł Łukaszewski.

 

Nagrodzona „Symfonia o Bożym Miłosierdziu” została napisana z okazji dwudziestopięciolecia archidiecezji białostockiej. Na tamtych ziemiach działał spowiednik świętej Faustyny – błogosławiony ksiądz Michał Sopoćko.

 

Łukaszewski na swoim koncie ma już jedenaście Fryderyków. Nagrodę Polskiego Przemysłu Fonograficznego otrzymał między innymi w 2005, 2012, 2015 i 2016 roku.

Krzysztof Jędrasik