Po jesiennej Ogólnopolskiej Kongregacji Duszpasterstwa Powołań na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze zakończyła się w sobotni wieczór Jesienna Ogólnopolska Kongregacja Duszpasterstwa Powołań, która przebiegała pod hasłem: „Odwaga w Towarzyszeniu Młodym”. Przez dwa dni odpowiedzialni za powołania na szczeblu diecezjalnym i zakonnym z całego kraju zastanawiali się nad owocami Światowych Dni Młodzieży i ich wykorzystaniem w duszpasterstwie.

Jak podkreślił delegat Konferencji Episkopatu Polski do spraw powołań, biskup Marek Solarczyk: – Młodzi potrzebują naszego świadectwa wiary i miłości. Do tego potrzeba ściślejszej współpracy duszpasterstwa powołań z duszpasterstwem młodzieży.

 

Planowane jest zorganizowanie w kilku rejonach Polski specjalnych spotkań formacyjno-warsztatowych dla osób zaangażowanych w szeroko rozumiane duszpasterstwo powołań.

 

Gośćmi zjazdu był wicesekretarz Generalny CCEE (Rady Konferencji Biskupów Europy) ksiądz Michel Remery oraz Duszpasterz Powołań w Irlandii ksiądz Willie Purcell, który dzielił się odpowiedzią Kościoła katolickiego w tym kraju na spadek powołań.

 

Ogólnopolskie Kongregacje Referentów Powołaniowych odbywają się dwa razy w roku – jesienią i na wiosnę. Bierze w nich udział ponad sto pięćdziesiąt osób odpowiedzialnych za powołania na szczeblu diecezjalnym i zakonnym z całego kraju.

Magdalena Gronek