Po każdej Mszy świętej zostanie odśpiewana suplikacja za świętokradztwa i profanacje

fot. archwwa.pl

W niedzielę we wszystkich kościołach i kaplicach w Polsce, po każdej Mszy świętej zostanie odśpiewana suplikacja „Święty Boże, Święty Mocny…” . Decyzją biskupów, będzie to ekspiacja za świętokradztwa i profanacje.

Arcybiskup metropolita łódzki Grzegorz Ryś powiedział IAR, że przystępując do modlitwy przebłagalnej myśli przede wszystkim o swoich grzechach. Zaznaczył, że wina nigdy nie leży po jednej stronie. „Jesteśmy teraz bardzo podzielonym społeczeństwem, które zadaje sobie razy trochę na ślepo z jednej i z drugiej strony i myślę, że każdy znajdzie taką przestrzeń pokuty, żeby przepraszać Pana Boga za swoje grzechy” – powiedział Grzegorz Ryś. Dodał, że „najdziwniejszą byłaby taka modlitwa przebłagalna, która by piętnowała innych, pomijając swoją własną odpowiedzialność za to, co się dzieje”.

Do modlitwy ekspiacyjnej zachęcali biskupi podczas uroczystości Bożego Ciała. Kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, nawiązując do śpiewanych podczas procesji suplikacji, mówił: „chcemy w ten sposób przeprosić, przebłagać Pana Boga, za grzechy profanacji Najświętszego Sakramentu, profanacji Mszy Świętej, parodii procesji Bożego Ciała – te wydarzenia miały miejsce na ulicach naszych miast, także naszego”.
Pieśń błagalna „Święty Boże, Święty Mocny” należy do gatunku bardzo uroczystych pieśni zwanych suplikacjami, czyli prośbami. Jest śpiewana w wyjątkowych sytuacjach. W najbliższą niedzielę będzie ona formą wynagrodzenia Bogu za świętokradztwa popełnione ostatnio w Polsce, za akty profanacji miejsc i przedmiotów świętych oraz za przejawy agresji wobec osób duchownych – informowała Konferencja Episkopatu Polski.

IAR