Podróż koleją na Światowe Dni Młodzieży, nie tylko we wspomnieniach

kolejJuż we wtorek 26 lipca w Krakowie rozpoczną się Światowe Dni Młodzieży. Na spotkanie z Ojcem Świętym przyjechały setki tysięcy młodych ludzi z całego świata. Zanim jednak damy się porwać festiwalowi wiary i nadziei, warto przypomnieć sobie jakie emocje towarzyszyły nam dwadzieścia pięć lat temu.

Wielka radość i atmosfera oczekiwania. Te uczucia towarzyszą zapewne wszystkim pielgrzymom, którzy przyjechali do Krakowa na spotkanie z Ojcem Świętym. Żeby umilić oczekiwanie, Przewozy Regionalne, największy polski przewoźnik kolejowy przygotowały wyjątkowy film, przypominający Światowe Dni Młodzieży z 1991 roku zorganizowane w Częstochowie.

Przyjazd Jana Pawła II do Polski, która niespełna dwa lata wcześniej odzyskała wolność, był dla wszystkich niezwykłym przeżyciem. O emocjach jakie towarzyszyły Polakom opowiadają organizatorzy ŚDM sprzed dwudziestu pięciu lat i jeden z uczestników spotkania młodych.

– Światowe Dni Młodzieży to czas wyjątkowy. Ludzie z całego świata przyjadą do Polski, żeby wspólnie przeżywać spotkanie z [apieżem Franciszkiem. Jako największy polski przewoźnik kolejowy postanowiliśmy przypomnieć wszystkim atmosferę jaka towarzyszyła nam 25 lat temu podczas ŚDM z Janem Pawłem II w Częstochowie. W 1991 roku pielgrzymi podróżowali pociągami jedynej kolejowej spółki w kraju. Dziś pomimo tego, że przewoźników na rynku jest więcej przyświeca nam wszystkim ten sam cel: umożliwienie pielgrzymom sprawnego dojazdu na spotkanie z Ojcem Świętym – powiedział Mikołaj Turowski, rzecznik Przewozów Regionalnych.

Przewozy Regionalne podczas Światowych Dni Młodzieży nie skupiają się jednak wyłącznie na wspomnieniach. Dzięki współpracy największej w Polsce spółki kolejowej z grupą grafficiarzy powstał wyjątkowy projekt, który już od poniedziałku będzie cieszył nie tylko mieszkańców Krakowa, ale i tysiące pielgrzymów z całego świata.

Dwa dni, kilkanaście godzin pracy, sześciu artystów i ponad dwieście pięćdziesiąt0 puszek spray’u potrzebowali krakowscy artyści, żeby nadać nowy wymiar jednemu z pociągów Przewozów Regionalnych. W ramach tego niespotykanego wcześniej projektu, przy użyciu pogodnych barw i uniwersalnych haseł odnoszących się do wzajemnego szacunku, grafficiarze pokazali, że sztuka ulicy może łączyć a nie dzielić.

– Światowe Dni Młodzieży to zdarzenie wyjątkowe pod każdym względem – duchowym, towarzyskim i organizacyjnym. W aglomeracji krakowskiej w ciągu najbliższego tygodnia Przewozy Regionalne obsłużą ponad milion pasażerów. Organizując akcję przemalowania pociągu chcieliśmy dać mieszkańcom Krakowa możliwość stworzenia ich mobilnej wizytówki, którą będą mogli oglądać pielgrzymi z całego świata. Biorąc pod uwagę, że ŚDM to głównie spotkania młodych ludzi, współpraca z krakowską grupą graffiti wydawała nam się oczywista – powiedział Mikołaj Turowski, rzecznik prasowy Przewozów Regionalnych.

Z niecodzienną atrakcją spotkali się również pasażerowie Przewozów Regionalnych podróżujący na trasie z Katowic do Krakowa. Podczas sprawdzania biletów okazało się, że konduktorów interesują nie tylko bilety na przejazd.

Podczas sprawdzania biletów na trasie do Krakowa załoga konduktorska spotkała grupę ludzi podróżujących z największym polskim przewoźnikiem na Światowe Dni Młodzieży. Wykorzystując to, że jeden z podróżnych miał ze sobą gitarę, konduktorzy postanowili uprzyjemnić pasażerom przejazd do stolicy Małopolski. Po początkowym zdziwieniu, niemal wszyscy pasażerowie porannego pociągu przyłączyli się do wspólnej zabawy.

– Przewozy Regionalne od zawsze starają się być bardzo blisko swoich pasażerów. Tę bliskość było widać podczas przejazdu z Katowic do Krakowa, kiedy nasi pasażerowie chętnie dołączali do śpiewających konduktorów. Ta więź jest wyjątkowa. Jestem przekonany, że pielgrzymi podróżujący z nami podczas Światowych Dni Młodzieży poczują tę atmosferę, a ŚDM tak naprawdę zacznie się w pociągach Przewozów Regionalnych – powiedział Mikołaj Turowski rzecznik Przewozów Regionalnych.

Źródło: Przewozy Regionalne

fot. youtube.com