#PokażJakPamiętasz o Powstaniu Warszawskim

fot. facebook.com

Wystarczy zdjęcie, krótki filmik i wpis na portalu społecznościowym, by włączyć się w akcję #PokażJakPamiętasz. Jej celem jest pokazanie, że pamięć o Powstaniu Warszawskim łączy wszystkich Polaków, nie tylko w naszym kraju, ale i za granicą.

Marcin Czapliński, organizator akcji #PokażJakPamiętasz, powiedział, że chodzi o skonsolidowanie wszelkich inicjatyw upamiętniających przypadającą we wtorek 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

– Te wszystkie małe akcje są obecne od lat, głównie za sprawą środowisk patriotycznych i kibicowskich. To oni w swych małych ojczyznach nakręcają pamięć o Powstaniu Warszawskim, robiąc to w Zabrzu, Garwolinie, czy Płońsku. Chciałbym poprzez #PokażJakPamiętasz, ten wspólny hasztag, wszystkich nas, organizatorów, uczestników obchodów 1 sierpnia, połączyć, by pokazać jak bardzo pamięć o Powstaniu Warszawskim nas jednoczy – podkreśla Czapliński.

W akcję może się włączyć każdy, kto w jakikolwiek sposób upamiętni Powstanie Warszawskie. Nie liczy się też szerokość geograficzna. – Ta godzina „W” może być różna, bo można ją obchodzić w Chicago, czy w Moskwie, gdzie czas jest inny niż w Warszawie. Wystarczy zrobić zdjęcie, nagrać krótki film, uwiecznić to w jakiejkolwiek formie, udostępnić publicznie w internecie i dodać ten hasztag #PokażJakPamiętasz – wyjaśnia pomysłodawca akcji.

Czapliński wspomina jak kilka lat temu pamięć o Powstaniu Warszawskim połączyła Polaków na nowojorskim Greenpoincie. – Przechodziłem po jednej z ulic tej dzielnicy i o godzinie 11, czyli naszej 17, zobaczyłem dwóch panów trzymających racę, stojących na baczność podczas normalnego ruchu na tej ulicy. To chwyciło mnie za serce i pomyślałem sobie, jak ważne jest kultywowanie tej pamięci, nawet wtedy, kiedy nie możemy być na centralnych obchodach w Warszawie – opowiada Czapliński.

Organizator akcji, po jej zakończeniu, planuje połączyć wszystkie zdjęcia oraz filmy, by tak zebrany materiał przekazać do Muzeum Powstania Warszawskiego i organizacji powstańczych.

IAR