Polski ksiądz porwany przez separatystów prorosyjskich w Doniecku

Ks. Paweł Witek jest najprawdopodobniej przetrzymywany w budynku Służby Bezpieczeństwa Ukrainy przez bojowników tzw. Donieckiej Republiki Ludowej.

Informację podał jako pierwszy portal internetowy ‚Ostrow’. Ks. Witek miał wczoraj wziąć udział w nabożeństwie ekumenicznym w Doniecku – relacjonuje z Ukrainy Paweł Bobołowicz. W Poranku WNET w Radiu Warszawa reporter mówił, że duchowny nie pojawił się na placu Konstytucji.

bobolowicz_ksiadz

Media podkreślają, że trudna sytuacja polityczna na wschodzie Ukrainy jest poważną przeszkodą w normalnej pracy duszpasterskiej tamtejszego Kościoła.

Paweł Bobołowicz mówi o niechęci do Kościoła katolickiego ze strony niektórych separatystów.

bobolowicz_separatysci

Biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej Jan Sobiło powiedział Radiu Watykańskiemu, że wielu separatystów wykrzykuje hasła antychrześcijańskie. Dochodzi też do przypadków ostrzeliwania kościołów z karabinów maszynowych.

MSZ od wczoraj interweniuje w sprawie uwolnienia księdza Pawła Witka. Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski powiedział dziś dziennikarzom, że o uwolnienie ks. Witka stara się polski konsul w Doniecku.

Ks. Witek jest chrystusowcem, który pracuje w Kazachstanie. Do Doniecka przyjechał m.in. po to, żeby modlić się o pokój na Ukrainie.

fot. Skluesener, lic. CC