Polskie pielgrzymki są fenomenem na skalę Europy i świata

fot. www.facebook.com/Warszawska Pielgrzymka Piesza WPP Ojcowie Paulini Warszawa

W ubiegłym roku w Polsce do miejsc świętych pielgrzymowało 7 milionów pątników. Tylko na Jasną Górę przybyło ponad 4 miliony pielgrzymów.

Paulin ojciec Marek Tomczyk, organizator Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę, powiedział, że w ostatnich latach pielgrzymuje coraz więcej Polaków.

– Od wielu wieków pielgrzymują rodacy w naszej ojczyźnie. Oczywiście inaczej to wyglądało w okresie zaborów, inaczej w okresie wojny, inaczej w okresie komunizmu, trudnych lat osiemdziesiątych, inaczej jest teraz. Możemy powiedzieć, że liczba pielgrzymów utrzymuje się na podobnym poziomie z tendencją wzrostową w ostatnich latach – powiedział ojciec Marek Tomczyk. Dodał, że w ubiegłym roku na Jasną Górę przybyło 255 pielgrzymek pieszych.

By ułatwić pielgrzymowanie, powstała specjalna aplikacja na telefon. Informuje ona między innymi o trasie pielgrzymki, ewentualnych utrudnieniach, zmianach pogody, zawiera materiały przydatne do podjęcia pielgrzymowania duchowego.

Prezes zarządu Cyfrowa Polska Michał Kanownik, powiedział, że coraz więcej grup korzysta z tego udogodnienia.

– Przeszkoliliśmy wszystkie diecezje w Polsce, jak jej używać, jak budować kontent, co najmniej 28 pielgrzymek będzie korzystało z aplikacji na trasach jasnogórskich pielgrzymek w tym roku, kolejne się zgłaszają – powiedział Michał Kanownik. Najwięcej pielgrzymek na Jasną Górę przybywa 15 sierpnia – na Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i 26 sierpnia, w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej.

6 sierpnia z kościoła ojców paulinów w Warszawie wyruszy 308. Warszawska Pielgrzymka Piesza. W tym roku towarzyszy jej hasło „Jasnogórska Matka Życia”, w intencji beatyfikacji Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego.

IAR