Pomnik Katyński w Jersey City zostanie na swoim miejscu „na wieczność”?

fot. PAP/Radek Pietruszka

Kolejny zwrot w sprawie Pomnika Katyńskiego w Jersey City. Bardzo prawdopodobne, że monument nie zostanie nigdy przesunięty.

Na środowym posiedzeniu rady miasta burmistrz Steven Fulop niespodziewanie zgodził się na przepis o pozostawieniu pomnika w obecnej lokalizacji. Ostateczna decyzja ma zapaść za dwa tygodnie.

Kilka dni przed posiedzeniem Steven Fulop zwrócił się do rady miasta z prośbą o anulowanie uchwały z 13 czerwca tego roku o przeniesieniu Pomnika Katyńskiego z Exchange Place. Oznaczałoby to rezygnację z zaplanowanego na 11 grudnia referendum w sprawie lokalizacji monumentu.

Burmistrz tłumaczył, że kolidowałoby to z innym referendum w sprawie lokalnego podatku na finansowanie szkół. Fulop nie wycofywał się jednak z planów budowy parku przy Exchange Place i zapowiadał powrót do dyskusji na temat lokalizacji Pomnika Katyńskiego w przyszłym roku.

Jednak podczas środowego posiedzenia rady miasta za uchwałą zawierającą propozycje burmistrza zagłosowało tylko 5 z 8 członków rady miasta, o jeden za mało do jej zatwierdzenia. Wtedy Steven Fulop zgodził się na dodanie do uchwały przepisu o pozostawieniu Pomnika Katyńskiego przy Exchange Place „na wieczność”. W takiej wersji projekt uchwały został przyjęty 6 głosami w ramach pierwszego czytania.

Ostateczne głosowanie nad uchwałą ma się odbyć za dwa tygodnie.

IAR