Pożegnano Jolantę Szczypińską

fot. PAP/Adam Warżawa

„Jolanta Szczypińska była pełna empatii, pracowita, do końca oddana Polsce, mimo ciężkiej choroby zachowywała radość życia” – tak zmarłą posłankę wspominali przyjaciele. W Słupsku bliscy oraz przedstawiciele najwyższych władz państwowych pożegnali zmarłą 8 grudnia parlamentarzystkę.

Na początku uroczystości pogrzebowych prezydent Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie posłankę Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski między innymi za wybitne osiągnięcia w działalności państwowej i publicznej. Prezydent dziękował zmarłej za jej służbę dla Polski i ludzi. Andrzej Duda przypomniał polityczną działalność Jolanty Szczypińskiej, począwszy od czasów Solidarności, a skończywszy na obecnej kadencji Sejmu.

„Dziękuję za wszystko to, co zrobiła na przestrzeni lat służby w Solidarności, ostatnich prawie 15 lat służby poselskiej. Cały czas służyła ludziom” – mówił prezydent. Dodawał, że Jolanta Szczypińska zawsze była wyczulona na sprawy ludzkie i państwowe. Prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję, że dzieło życia Jolanty Szczypińskiej nie zostanie zapomniane i będzie kontynuowane.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński wspominał Jolantę Szczypińską jako niezwykle dobrą osobę, która zawsze myślała o innych. „Jolanta Szczypińska, Jola, była wyjątkowo dobrą osobą i potrafiła w tej dobroci zdobyć się na bardzo wiele” – powiedział Jarosław Kaczyński. Mówił też, że posłanka przez ponad 19 lat zmagała się z ciężką chorobą. „Można powiedzieć, że śmierć skradała się do niej przez wiele lat”. Mimo tego walczyła dzielnie i ciężko pracowała – wspominał. W obliczu kłopotów zdrowotnych posłanka do końca zachowała radość życia. „Była w istocie osobą radosną, pełną uśmiechu, pełną gotowości nie tylko do pomocy innym, ale także do wspólnej zabawy, do tego by być z innymi szczęśliwą” – wspominał lider Prawa i Sprawiedliwości.

Zmarłą pożegnał również marszałek Sejmu Marek Kuchciński. „Z bólem żegnamy Panią Poseł Jolantę Szczypińską, oddaną Polsce całym sercem. Zawsze skromna, ciepła, serdeczna i pomocna. Taka pozostaniesz Jolu w naszej pamięci. Wieczne odpoczywanie racz Jej dać Panie” – napisał na Twitterze Marek Kuchciński.

Posłanka PiS Elżbieta Witek, która ostatnie miesiące spędziła przy łóżku umierającej, powiedziała, że Jolanta Szczypińska do ostatnich chwil walczyła z chorobą. „To był trudny okres, pełen bólu, cierpienia i zwątpienia, ale również ogromnej wiry i nadziei, że uda się pokonać chorobę” – mówiła Elżbieta Witek.

Jolanta Szczypińska zmarła 8 grudnia w wieku 61 lat po ciężkiej chorobie. Była z zawodu pielęgniarką. W latach 80. zakładała „Solidarność” w służbie zdrowia w Słupsku. W Sejmie zasiadała nieprzerwanie od 2004 roku.

IAR