Prezydent Andrzej Duda z wykładem w Norweskim Instytucie Noblowskim

PAD Instytut NoblowskiPokój i sprawiedliwość muszą być chronione przez wszystkich – przypomniał w Oslo prezydent Andrzej Duda. Polski przywódca od niedzieli przebywa z oficjalną wizytą w Norwegii. Spotkał się między innymi: z królem Haraldem V i królową Sonją oraz z premier Norwegii Erną Solberg.

We wtorek Andrzej Duda wygłosił wykład w Instytucie Noblowskim w Oslo. Prezydent mówił o wielkim znaczeniu prawa międzynarodowego dla budowania pokoju na świecie

Zasługujemy na to, by żyć w pokoju. Jestem pewien, że stać nas na to. Chcemy nadal podążać drogą dialogu pomiędzy narodami i szacunku dla prawa międzynarodowego. To pragnienie wspólne wszystkim narodom. Stanowi ono mocny fundament dla naszej pokojowej współpracy w przyszłości. Nie ma pokoju bez sprawiedliwości, tak jak nie ma sprawiedliwości bez prawa międzynarodowego. Pokój i sprawiedliwości wymagają wielkich poświęceń i muszą być ciągle chronione – mówił Andrzej Duda

Doświadczenie dwóch wojen światowych, wraz ze wszystkimi ich okrucieństwami, sprawia że wiemy dziś bardzo dobrze, iż pokój i sprawiedliwości nie są dane raz na zawsze. Wymagają one naszych wielkich poświęceń i muszą być chronione przez nas wszystkich, zarówno przez przywódców politycznych jak i przez społeczeństwa. Chronione nie słowem, ale czynem – podkreślał polski prezydent.

Przed południem Andrzej Duda zainaugurował Polsko-Norweskie Forum Gospodarcze w Oslo. Kolejnym punktem wizyty był udział prezydenta i króla Norwegii w ceremonii podpisania listu intencyjnego między Polską Grupą Zbrojeniową a Kongsberg Defence & Aerospace – norweską spółką dostarczającą sprzęt obronny.

fot. prezydent.pl/Andrzej Hrechorowicz