Rodzice niepełnosprawnych nie kończą protestu w Sejmie

fot. flickr.com/sejmrp

Sejm uchwalił dwie ustawy dotyczące osób niepełnosprawnych – o rencie socjalnej oraz wprowadzającą szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych oraz wyrobów medycznych dla osób ze znacznym stopniu niepełnosprawności. Mimo tego, protestujący w Sejmie od trzech tygodni rodzice zamierzają tu pozostać. Tak mówili podczas briefingu prasowego.

Jedna z protestujących matek – Iwona Harwich – powiedziała, że ustawa o rencie socjalnej realizuje jeden z ich postulatów. Dodała, że druga przyjęta ustawa „nie zagwarantuje, że będzie więcej rehabilitantów”. Mówiła też, jak wygląda rehabilitacja jej 23-letniego niepełnosprawnego syna.

 

Zgodnie z przyjętą w środę ustawą, renta socjalna wzrośnie z 865,03 złotych do 1029,80 złotych. Przepisy mają wejść w życie 1 września tego roku, z wyrównaniem od 1 czerwca.

Druga ustawa zawiera pakiet ulg, który ma przynosić oszczędność dla gospodarstw domowych z osobą niepełnosprawną rzędu 520 złotych miesięcznie. Protestująca grupa w holu parlamentu odrzuciła w kwietniu propozycję o tej treści. Domaga się wypłaty dodatku rehabilitacyjnego w gotówce, bez kryterium dochodowego, w wysokości 500 złotych.

IAR