fot. facebook.com

Narodowa msza z papieżem Franciszkiem, nowy akt oddania narodu Matce Bożej przez Episkopat, modlitwa w Sanktuarium około trzystu tysięcy młodych z zagranicy uczestniczących w Światowych Dniach Młodzieży, „Wielka Pokuta” z udziałem ponad stu tysięcy wiernych to, zdaniem ojca Sebastiana Mateckiego, najważniejsze wydarzenia na Jasnej Górze w mijającym roku.

Rzecznik prasowy Jasnej Góry podkreślił, że rok 2016 był czasem wielkich jubileuszy: Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, 1050-lecia chrześcijaństwa w Polsce, 25-lecia Światowych Dni Młodzieży na Jasnej Górze. Zainaugurowany został także Rok Jubileuszowy 300-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej.

 

Ukoronowaniem jubileuszowych obchodów 1050-lecia Chrztu Polski była narodowa msza celebrowana na szczycie Jasnej Góry przez papieża Franciszka 28 lipca.

– Było to wydarzenie ważne nie tylko dla Jasnej Góry, ale całego Kościoła w Polsce – powiedział rzecznik.

 

Jasna Góra otrzymała także w tym roku odznakę „Zasłużony dla kultury polskiej”. Wyróżnienie przyznawane jest za szczególne osiągnięcia w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury. Rok 2016 na Jasnej Górze był także czasem wielkiej modlitwy o pokój na świecie, za Kościół prześladowany zwłaszcza na Bliskim Wschodzie, a także o spokój i jedność w naszej Ojczyźnie.

W ostatni dzień roku, nabożeństwo dziękczynno-ekspiacyjne połączone z nieszporami zostanie odprawione o godzinie 17.00 w bazylice. Nocne czuwanie przed Cudownym Obrazem Matki Bożej podejmą tradycyjnie uczestnicy Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej. O północy odprawiona zostanie msza święta.

KAI