Rozpoczęcie Synodu Młodych Diecezji Warszawsko-Praskiej

fot. Magdalena Gronek

On Żyje i chce byś ty żył – to hasło zainaugurowanego w środę Synodu Młodych Diecezji Warszawsko-Praskiej. Otworzył go pasterz diecezji bp Romuald Kamiński w czasie mszy św. w bazylice katedralnej.

Zgromadziło się na niej ok. 700 młodych uczestników obrad oraz lektorów. Liturgię koncelebrowało ponad stu kapłanów wśród nich byli: bp Marek Solarczyk oraz bp Albert LeGatt Winnipeg, ordynariusz diecezji Saint-Boniface w Kanadzie.

– W odpowiedzi na apel papieża Franciszka podejmujemy dziś refleksję nad kondycją młodego pokolenia – powiedział biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej, bp Marek Solarczyk.

 

W homilii bp Kamiński zaapelował o zrozumie dla działa jakim jest synod i zachęcał, by w sposób czynny zaangażować się w jego prace.

 

– Dzieło Synodu nie zawęża się tylko do młodych – zwrócił uwagę biskup warszawsko-praski.

 

Na zakończenie liturgii biskup warszawsko-praski poświęcił ikonę Chrystusa Dobrego Pasterza, która będzie towarzyszyła obradom oraz nowe krzyże dla lektorów.

Prace synodalne będą odbywały się na poziomie parafii, rejonów oraz na poziomie centralnym. Zaplanowane są trzy sesje plenarne. Najbliższa odbędzie się już sobotę 21 września.

Magdalena Gronek

Całość homilii: