Rusza akcja Misjonarz na Post

Rusza inicjatywa „Misjonarz na Post”, której celem jest wsparcie modlitewne polskich misjonarzy. – Uczestnicy akcji deklarują chęć modlitwy czy postu w ich intencjach – tłumaczy o. Marcin Wrzos, oblat, jeden z koordynatorów inicjatywy. Na całym świecie pracuje 2012 misjonarzy z naszego kraju.

Każdy, kto chce dołączyć do modlitewnej akcji powinien wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie www.misjonarznapost.pl. Wystarczy wpisać imię i nazwisko, adres e-mail i wybrać kraj pobytu misjonarza, który zostanie objęty modlitwą. Nie trzeba określać jego danych – system wybierze osobę z listy, a uczestnik otrzyma odpowiedź z niezbędnymi informacjami.

– Marzymy o tym, żeby każdy misjonarz miał kogoś, kto za niego się modli – dopowiada o. Wrzos. – Właśnie świadomość modlitwy za mnie i za ludzi, wśród których pracuję, bardzo mnie wspiera – wspomina o. Tomasz Przybył, werbista pracujący w RPA.

Akcja jest wzorowana na Dziele Duchowej Adopcji Kapłanów, czyli inicjatywie propagującej modlitwę za diakonów, prezbiterów i biskupów.

W projekcie „Misjonarz na Post” wziąć udział może każdy – niezależnie od płci, wieku czy pochodzenia. Codzienna krótka modlitwa może wystarczyć, ale warto wybrać także inne możliwości, np. odmówienie różańca, Koronki do Bożego Miłosierdzia czy uczestnictwo we Mszy św. w intencji misjonarza. Od zaangażowania i chęci uczestnika zależy to, w jaki sposób go wesprze. „Akcja nie wymaga wydawania pieniędzy czy dużego wysiłku fizycznego, wymaga natomiast poświęcenia czasu i wytrwałości” – zauważa o. Wrzos.

Projekt „Misjonarz na Post”, jest wspólną inicjatywą najważniejszych polskich czasopism misyjnych: „Misjonarza” (werbiści), „Misjonarzy Kombonianów” (kombonianie), „Misji Salezjańskich” (salezjanie), „Echa z Afryki i innych kontynentów” (klawerianki) oraz „Misyjnych Dróg” (oblaci). Projekt wspierają Komisja Misyjna Episkopatu Polski, Papieskie Dzieła Misyjne oraz stacja7.pl